Uroczystość rozpoczęcia sprzedaży odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na estradzie miejsca zajęli czterej świetni przed laty piłkarze: prezydent UEFA Michel Platini, prezes PZPN Grzegorz Lato oraz ambasadorzy turnieju – Zbigniew Boniek i Andrzej Szarmach.

Platini powiedział, że się cieszy, Lato – że damy sobie radę z organizacją. Boniek nie miał wątpliwości, że każdy gość znajdzie w Polsce coś dla siebie – piękne miejsca, zabytki, tradycyjną polską gościnność. Szarmach zaapelował, żeby się spieszyć z zakupem, bo biletów już nie ma.

To, na szczęście, nie jest prawda. Do godz. 16 wczoraj chęć zakupu biletów zgłosiło 591 161 kibiców ze 161 krajów. To więcej niż na ostatnie mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii. Chętnych będzie  jeszcze więcej, ponieważ aplikacje można składać do końca marca. Wczorajszy dzień był tylko symbolicznym rozpoczęciem sprzedaży.

Pierwszym szczęśliwcem okazał się wylosowany wcześniej mieszkaniec Tarczyna Paweł Michalczak, któremu Michel Platini wręczył bilet na mecz otwarcia w Warszawie. Zaznaczył taktownie, że na pewno  weźmie w nim udział reprezentacja Polski, co w drugiej rundzie już takie pewne nie jest.

Do 31 marca można zgłaszać chęć zakupu biletów, wyłącznie na stronie uefa.com. Innej drogi nie ma.

Jak powiedział menedżer ds. biletów UEFA Rainer Berak, kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Nie trzeba się spieszyć, wystarczy, że zrobi się to do 31 marca włącznie. Uspokoił tym samym wszystkich, którzy wczoraj nie mogli się zalogować, ponieważ serwer UEFA został zablokowany. Ma to się zmienić w ciągu najbliższych godzin lub dni. Na stronie uefa.com znajdują się wszystkie informacje na temat cen, zasad zakupu i losowania, jeśli chętnych będzie więcej niż miejsc, co wydaje się oczywiste.

85 procent z 1,4 miliona przygotowanych biletów trafi do rąk kibiców. Każdy będzie mógł złożyć formularz na cztery bilety na każdy mecz. Będzie można kupić je na konkretny stadion lub na mecze swojej drużyny. Kibice niepełnosprawni będą mogli kupić bilety dla siebie oraz opiekuna. Losowanie odbędzie się w kwietniu. Ceny biletów wahać się będą od 120 zł (30 euro) do 2400zł (600 euro), w zależności od kategorii miejsca i fazy turnieju.

UEFA ułatwiła sobie zadanie. Sprzedaż będzie przypominała kupowanie kota w worku. O tym, kto w jakim mieście i na jakim stadionie rozegra mecz, będzie wiadomo dopiero 2 grudnia po losowaniu grup w Kijowie. Wtedy wszystkie bilety będą już sprzedane. Niezadowoleni mogą biletami się zamieniać. Oczywiście wyłącznie za pośrednictwem UEFA.

 

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ