Wajda i Krzywonos. PO buduje komitet popatcia

Partia Tuska buduje komitet poparcia. O tym, dlaczego popierają Platformę, opowiadają w reklamówkach m.in. reżyser Andrzej Wajda i kompozytor Krzysztof Penderecki

Publikacja: 28.09.2011 03:34

„Popieram Platformę Obywatelską, ponieważ wolę kraj w budowie niż w stanie wojny" – mówi w krótkim spocie na stronie PO Andrzej Blikle, biznesmen i naukowiec.

„Dlaczego popieram Platformę Obywatelską? Bo w Polsce przez ostatnie cztery lata bardzo dużo się zmieniło" – to z kolei Henryka Krzywonos, działaczka „Solidarności".

Spotów z ludźmi kultury, sportowcami i celebrytami namawiającymi do głosowania na PO partia zamierza nakręcić kilkadziesiąt. Z nieoficjalnych informacji „Rz" wynika, że niektóre będą emitowane w telewizji. Na razie spoty, w których znane postaci popierają PO, można oglądać na jej stronie internetowej „Popierają nas".

Partię wsparli już m. in.: kompozytor Krzysztof Penderecki z żoną Elżbietą, reżyser Izabella Cywińska (miała startować z list PO do Senatu, ale zrezygnowała), chodziarz Robert Korzeniowski. Kompletny komitet poparcia Platforma przedstawi pod koniec tygodnia na spotkaniu z mediami. Dlaczego partia sięga po znane postacie?

– Publikowanie tych głosów poparcia to jak zawołanie do ludzi: chodźcie z nami – tłumaczy eurodeputowana PO Róża Thun, która pracuje nad przygotowaniem komitetu. – Jest to skierowane do osób, które na co dzień interesują się innymi sprawami niż polityka. Do nich lepiej z przesłaniem, dlaczego warto głosować na PO, dotrą postacie ze świata sztuki czy sportu.

PiS nie podoba się, że w jednym z filmów reklamowych do głosowania na Platformę zachęca Andrzej Wajda. Reżyser występuje już w akcji na rzecz podniesienia frekwencji w Radiu TOK FM. – Andrzej Wajda dał się już poznać jako zagorzały zwolennik PO i ci, którzy pod płaszczykiem akcji na rzecz frekwencji sięgają po autorytet Wajdy, w rzeczywistości pomagają w kampanii Platformie – denerwuje się Joachim Brudziński, poseł PiS. – Państwowa Komisja Wyborcza takie niby-frekwencyjne spoty powinna doliczyć do wydatków PO na kampanię.

– Każdy ma prawo do swoich poglądów. Nie dostrzegam tu żadnej kolizji, a im więcej osób przekona się, że warto pójść na wybory, tym lepiej – ocenia jednak Joanna Załuska z Fundacji Stefana Batorego, która monitoruje kampanię.

Wśród promotorów Platformy są też osoby, które już bliżej związały się z partią, np. lekkoatleta i mistrz olimpijski Leszek Blanik, startujący do Sejmu z pomorskiej listy PO, snowboardzistka Jagna Marczułajtis również kandydująca do Sejmu z listy PO i aktorka Anna Nehrebecka, radna Warszawy z Platformy. Jest też Władysław Bartoszewski, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Informacje o popierających nas osobach będą cały czas aktualizowane, a prawdopodobnie w najbliższy piątek zrobimy event, na którym przedstawimy komitet poparcia – mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik sztabu PO.

Jej partia stara się w kampanii wykorzystać każdy moment. Choć wcześniej politycy zapowiadali, że w dni posiedzeń rządu Donald Tusk nie będzie jeździł po kraju, wczoraj po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów premier wsiadł do tuskobusu. W Świętokrzyskie wyje- chał z żoną Małgorzatą.

– Miejsce wizyty to rodzinne pielesze mojej małżonki, mojej teściowej – mówił premier. Zapowiedział, że razem z żoną będzie przekonywał Polaków, by nie bali się rodzić dzieci. Podkreślał, że PO planuje radykalne zwiększenie ulgi prorodzinnej na trzecie i każde kolejne dziecko. Odwiedzając zaś szkołę rodzenia w Skarżysku-Kamiennej, zadeklarował: „Życie z dziećmi nie powinno być w Polsce cięższe niż bez dzieci".

„Popieram Platformę Obywatelską, ponieważ wolę kraj w budowie niż w stanie wojny" – mówi w krótkim spocie na stronie PO Andrzej Blikle, biznesmen i naukowiec.

„Dlaczego popieram Platformę Obywatelską? Bo w Polsce przez ostatnie cztery lata bardzo dużo się zmieniło" – to z kolei Henryka Krzywonos, działaczka „Solidarności".

Pozostało 91% artykułu
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży