Pierwszą linię tramwajową w czasie sześcioletniej kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz uruchomiono wczoraj. Jeździ już nią dwójka.

Dwukierunkowe swingo pojawiły się na nowej trasie przed 5 rano. Tłumów nie było. W godzinach szczytu w pojazdach, które jednorazowo mogą zabrać do 200 osób, było ich zaledwie po 40. Najwięcej pasażerów pojawiło się na nowej trasie o godz. 10, gdy przyjechała tam prezydent Gronkiewicz-Waltz wraz z urzędniczą świtą.

Całą trasę przez most Marii Skłodowskiej-Curie tramwaj pokonuje w ciągu 7 minut. W godzinach szczytu jeździ co 5 minut, a poza nim  co 7. W czasie ferii będzie kursował rzadziej.

Składy kończą bieg dwa przystanki za mostem Marii Skłodowskiej-Curie po prawej stronie Wisły.  ZTM  uruchomił komunikację autobusową dowożącą pasażerów do tramwaju. Powstał też specjalny przystanek tramwajowy znajdujący się blisko wejścia do stacji metra, który zapewnia wygodne dojście pasażerom wybierającym dwójkę.

60 mln zł wydało miasto na budowę tej linii tramwajowej

Wcześniej ratusz zapowiadał, że nowa linia dowiezie pasażerów do osiedli na Tarchominie.  Na to przyjdzie jeszcze poczekać. Jak mówi Konrad Klimczak z Zarządu Transportu Miejskiego,  w drugim kwartale tego roku ma być ogłoszony przetarg na odcinek do skrzyżowania Światowida i Mehoffera.  – Chcemy, by w 2014 r. tramwaj tam już dojeżdżał – zapewnia Klimczak.

Przypomina, że z powodu protestów przygotowania do inwestycji zostały przerwane. Do 24 stycznia mieszkańcy mogą się zapoznawać z nową dokumentacją w Biurze Ochrony Środowiska.