W najbliższą sobotę 13 lipca mija pięć lat od tragicznej śmierci prof. Geremka, historyka i polityka, dzięki którego zaangażowaniu Polska weszła do Unii Europejskiej. Polityk zginął w wypadku drogowym pod Miedzichowem. Prowadzony przez niego mercedes zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem dostawczym fiatem. Profesor Geremek zginął na miejscu, a kierowca fiata doznał licznych obrażeń ciała, między innymi skomplikowanego złamania nogi i wstrząśnienia mózgu.
Rocznicę śmierci profesora w najbliższą sobotę uczczą politycy Partii Demokratycznej. O godz.16. 30 zostaną złożone kwiaty na grobie profesora na Wojskowych Powązkach, a o godz. 18 pod tablicą upamiętniającą prof. Geremka na ul. Piwnej 25, członkowie Partii Demokratycznej oraz grono przyjaciół spotkają się, by go powspominać . Podczas uroczystości głos zabiorą m.in: Andrzej Celiński, Andrzej Wielowieyski, Janusz Onyszkiewicz, Marcin Święcicki.
Partia Demokratyczna zabiega także, by w inny sposób uczcić pamięć profesora. Chce, aby jedna z warszawskich ulic nosiła jego imię. – Najlepiej na Żoliborzu czy w Śródmieściu – tłumaczy Monik Wądrzyk, z PD. Przygotowano już specjalny wniosek do Rady Warszawy. – Profesor Geremek zasługuje na to, by jego imieniem nazwać poczesne miejsce w Warszawie. Idzie szczególnie o miejsce wyróżnione obecnością ludzi, którzy go nie znali, ale którzy napotkawszy ten znak pamięci zatrzymają się, by dowiedzieć się kim był Bronisław Geremek, czczony przez żyjących w specjalny sposób. Takie miejsce poświęcone pamięci profesora ma wielkopolski Swarzędz, Sejm RP i Parlament Europejski w Strasburgu. Nie ma Warszawa – zwracają uwagę wnioskodawcy.
Aby wniosek o nadanie imienia został rozpatrzony przez Radę Warszawy musi mieć społeczne poparcie. Potrzeba pod nim 200 podpisów. – Część już mamy, resztę będziemy zbierać w sobotę podczas sobotniej uroczystości – mówi Kamila Kozłowska, rzeczniczka PD. Dodaje, że liczy na to, że brakujące podpisy uda się szybko zebrać i już w przyszłym tygodniu wniosek trafi do Rady Warszawy.
Anna Nehrebecka, przewodnicząca podkomisji ds. nazewnictwa ulic w Radzie Warszawy mówi, że prof. Geremek to jest postać, o której nie wolno nie pamiętać. – Jeśli otrzymamy wniosek o nadanie jego imienia ulicy, to zostanie rozpatrzony – zapewnia Nehrebecka. Dodaje, że na pewno prof. Geremek zasługuje na takie uczczenie. – To powinno być godne miejsce – dodaje radna. Jakie konkretnie?