1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
UE musi pozostać związkiem suwerennych państw z zachowaniem własnych tożsamości narodowych i historycznych, których poszanowanie i dbałość o ich rozwój będzie jednym z zadań wspólnej administracji europejskiej. Walka o polski interes w UE, w momencie, gdy niemożliwym jest osiągnięcie kompromisu, wymaga stanowczości, której niestety brak obecnej ekipie rządzącej.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
W ciągu najbliższych lat nie będziemy gotowi na przyjęcie euro. Nie da się także określić perspektywy czasowej jego przyjęcia, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Polska może wejść do Strefy Euro tylko wtedy, gdy będzie to korzystne dla naszej gospodarki i naszych obywateli. W chwili obecnej nie widzę sensu zmieniania na siłę naszej waluty, bo w czasach kryzysu złotówka odegrała pozytywną rolę, co wielokrotnie podkreślili polscy ekonomiści.
Decyzja o wejściu do Unii Walutowej, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się z warunkami przystąpienia, powinna zostać podjęta w ogólnopolskim referendum.