Izraelskie media informowały, że gabinet bezpieczeństwa premiera Beniamina Netanjahu zaaprobował rozejm.

Doniesienia potwierdził agencji Reutera przedstawiciel Hamasu, który poinformował, że "obustronne i jednoczesne" zawieszenie broni w Strefie Gazy zacznie się w nocy z czwartku na piątek o godz. 1:00 czasu polskiego.

W oficjalnym komunikacie rząd Izraela oświadczył, że rozejm został zaproponowany przez Egipt i ma być "wzajemny i bezwarunkowy".

Potwierdzając porozumienie o rozejmie izraelskie władze przekazały, że godzina, od której będzie on obowiązywał nie została jeszcze uzgodniona.

Od 10 maja Izrael przeprowadził setki nalotów na Strefę Gazy po tym, jak doszło do eskalacji w konflikcie między Hamasem a Izraelem. Naloty są odpowiedzią na ostrzał rakietowy Izraela z terytorium Strefy Gazy, który prowadzą Hamas i Islamski Dżihad.

Hamas i inne zbrojne grupy od 10 maja wystrzeliły w kierunku Izraela ponad 3 700 rakiet.

Według źródeł palestyńskich na skutek izraelskiego ostrzału w Strefie Gazy zginęły 232 osoby, w tym 65 dzieci, a ponad 1900 osób zostało rannych. Liczba ofiar po stronie izraelskiej wynosi 12, w tym dwoje dzieci.

Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stéphane Dujarric przekazał, że wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu Tor Wennesland jest w Katarze, gdzie pracuje na rzecz rozejmu. - Jesteśmy aktywnie zaangażowani ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, by doprowadzić do natychmiastowego zawieszenia broni - powiedział rzecznik.

W rozmowie z szefem izraelskiego rządu prezydent USA Joe Biden w środę wyraził oczekiwanie "znaczącej deeskalacji", która miała być krokiem do rozejmu. Po poświęconej sytuacji w Strefie Gazy czwartkowej rozmowie Bidena z prezydentem Egiptu Abd al-Fatahem Sisim Biały Dom oceniał, że zachęcające są doniesienia o działaniach zmierzających do zawieszenia broni.

W środę premier Netanjahu wyraził nadzieję na szybkie przywrócenie spokoju.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ