Kilkanaście lat temu Benefit Systems wprowadził na rynek kartę sportową dla pracowników, wraz z którą spółka rozpoczęła wdrażanie działań z zakresu społecznej odpowiedzialności. Ponieważ aktywność fizyczna to lepsze zdrowie i samopoczucie, a sportowe zasady „fair play" to dobra podstawa tworzenia relacji z otoczeniem i wszystkimi interesariuszami przedsiębiorstwa.
Ten pogląd podziela także ONZ, podkreślając znaczenie sportu w realizacji 17 Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, co w swojej wypowiedzi z okazji Międzynarodowego Dnia Sportu 2016 podkreślił były sekretarz generalny Ban Ki-moon: „Osiągnięcie globalnych Celów wymaga zaangażowania wszystkich sektorów społecznych na całym świecie. Sport ma zasadniczą rolę do odegrania w tej kwestii. Promuje zdrowy tryb życia i dobrobyt. Sprzyja tolerancji, wzajemnemu zrozumieniu i pokojowi. Urzeczywistnia zasadę inkluzywności i równości, wzmacniając pozycję kobiet i dziewcząt oraz osób niepełnosprawnych. Jest niezbędnym elementem edukacji w szkołach. Sport wzmacnia, inspiruje i jednoczy".
W 2000 r. Benefit Systems stworzył innowacyjny model biznesowy, oparty na karcie sportowej MultiSport, dzięki której pracodawcy mogą wesprzeć pracowników oraz ich rodziny w prowadzeniu aktywnego stylu życia. Flagowy produkt spółki odpowiada na jeden z globalnych problemów społecznych, czyli bezruch, uznawany za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie.
Dziś z programu MultiSport korzysta ponad milion osób w Polsce, a 78 proc. użytkowników przyznaje, że posiadanie karty motywuje ich do większej aktywności fizycznej (badanie MultiSport Index 2018). Jest to przykład tworzenia produktów i usług, które już na poziomie idei adresują ważne potrzeby społeczne. Program MultiSport udowadnia, że społeczna odpowiedzialność może być nie tylko jednym z filarów działalności biznesowej, ale również rozwiązaniem przynoszącym wymierne korzyści społeczne.
Benefit Systems od lat analizuje poziom aktywności fizycznej w Polsce. Badania MultiSport Index 2018 pokazują, że blisko 40 proc. Polaków nie korzysta z ruchu nawet raz w miesiącu, włączając w to spacery czy jazdę na rowerze. W grupie nieaktywnych Polaków aż 60 proc. stanowią osoby po 60. roku życia.