W 2018 r. wartość polskiego eksportu sięgnęła 221 mld euro. To kolejny rekord i blisko dwa razy lepszy wynik w porównaniu z osiągniętym dziesięć lat wcześniej. Gdyby sięgnąć do pierwszego roku po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wzrost eksportu okazuje się przeszło trzykrotny.
– Gospodarcza ekspansja zagraniczna to jedno z największych osiągnięć Polski od upadku komunizmu – stwierdzał opracowany przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton raport „Zagraniczna ekspansja polskich firm. Dokonania, ambicje, perspektywy", opublikowany dwa lata temu. Przez 25 lat wartość eksportu wzrosła dwudziestokrotnie. Na korzyść zmieniła się także jego struktura: znacząco zmalał udział surowców – do jednej czwartej poprzedniego poziomu, zwiększył się natomiast udział produktów przetworzonych. – Do 1989 r. polskie państwo skutecznie temperowało zapędy każdego obywatela, który miał w sobie choć trochę zapału do przedsiębiorczości i zdobywania nowych rynków. Dopiero ustawa Wilczka, Okrągły Stół i plan Balcerowicza zdjęły ten kaganiec i sprawiły, że Polacy mogli zostać przedsiębiorcami – podkreślał Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grand Thornton w Polsce.
Unijny przełom
Znacząco zwiększyła się otwartość polskiej gospodarki mierzona stosunkiem wartości eksportu do PKB. Z raportu globalnej firmy doradczej EY „Polskie przedsiębiorstwa wczoraj i dziś, Źródła sukcesu i nowe wyzwania" z 2017 r. wynika, że od 2002 r. wzrosła ona z blisko 29 proc. do przeszło 52 proc. Towarzyszył temu przeszło trzykrotny wzrost wielkości zagranicznej sprzedaży towarów i usług pochodzących z Polski. Tylko kilka krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej odnotowało zbliżoną skalę wzrostu eksportu.
Autorzy raportu podkreślają, że nasz eksport okazał się bardziej odporny na zaburzenia zewnętrzne niż w przypadku producentów z wielu innych krajów. Szczególnie widoczne to było w okresie globalnego kryzysu gospodarczego, kiedy spadek polskiego eksportu był relatywnie niewielki w porównaniu nie tylko z nowymi państwami członkowskimi UE, ale również krajami naszego regionu.