Piotr Aleksandrowicz, Aleksandra Fandrejewska: Bankowość po ludzku

Jak zniechęcić czytelnika do świetnej książki? Dać jej odstraszający tytuł, okładkę podręcznika do makroekonomii, wydać w ograniczonym nakładzie i utrudnić jej znalezienie.

Aktualizacja: 20.06.2016 20:50 Publikacja: 20.06.2016 20:02

Piotr Aleksandrowicz, Aleksandra Fandrejewska, "Reforma polskiego systemu bankowego", Fundacja NBP

Piotr Aleksandrowicz, Aleksandra Fandrejewska, "Reforma polskiego systemu bankowego", Fundacja NBP

Foto: Rzeczpospolita

No bo jak może zachęcać „Reforma polskiego systemu bankowego w latach 1987–2004 we wspomnieniach jej twórców"? Na szczęście to pierwsze wrażenie, choć silne, przestaje mieć znaczenie, gdy tylko „Reformę" zaczyna się czytać.

Książka to bowiem wyjątkowa. Opowiada o tym, jak cegiełka po cegiełce budowano polski system bankowy. Konstrukcję wznoszono niemal od zera – przed 1987 r. nie istniały bowiem w Polsce banki komercyjne, rynek bankowy, nadzór, wolny kurs walutowy ani konkurencja. Na dodatek opowieść ta nie jest zwykłym opisem chronologicznych zdarzeń, wzbogaconym wykładem o bankowości. To opowieść nie tyle o systemie bankowym, ile też o ludziach, którzy go tworzyli, opowiedziana przez nich samych. Składa się z 31 rozmów – zarówno tych z byłymi szefami NBP – Wójtowiczem, Topińskim, Gronkiewicz-Waltz i Balcerowiczem, jak i z tymi, którzy budowali rynek kapitałowy i pierwsze banki komercyjne współczesnej Polski. Mamy więc tu ludzi z różnych pokoleń – od urodzonych w latach 20., po młode wilki polskiego kapitalizmu z roczników 60.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Patronat Rzeczpospolitej
Rekordowy Kongres Nowej Mobilności 2025: Od elektryfikacji do urbanistyki
Wydarzenia Gospodarcze
Targi Kielce: tu pokazuje się polski przemysł obronny
Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama