Mniej odpadów z energetyki węglowej

Biorąc pod uwagę ograniczoną ilość surowców mineralnych w skorupie ziemskiej, obecnie ich użytkowanie nie zależy tylko i wyłącznie od ich ochrony i racjonalnej gospodarki.

Publikacja: 30.11.2017 00:20

Mniej odpadów z energetyki węglowej

Foto: Bloomberg

Oszczędność zasobów w czasach wzrastającego zapotrzebowania na surowce nie przyczyni się już do jego zaspokojenia. Rozwój przemysłu i krajowych gospodarek wymaga zwiększenia użycia w gospodarce wtórnych surowców mineralnych pochodzących z odpadów przemysłowych – tych już nagromadzonych na składowiskach bądź stale wytwarzanych w procesach przemysłowych. Takie rozwiązanie postuluje gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ). Ponad 2,5 mld ton odpadów wytwarzanych w Unii Europejskiej kosztuje gospodarkę około 740 mld euro rocznie. Stanowi to około 8 proc. całego obrotu gospodarczego. Część z tego to koszty naszej gospodarki. Według założeń GOZ wszystko co wytwarzamy, winno być powtórnie wykorzystywane. Dotyczy to samych produktów wraz z surowcami, z których powstały, oraz materiałów, które powstały w wyniku procesu wytwarzania, potocznie nazywanych odpadami produkcyjnymi. Takie podejście wymuszają zarówno względy ekologiczne, jak i ekonomiczne. Składowiska powinny przejść do historii. Wymuszą to nadchodzące regulacje w zakresie odpadów i ograniczeń w ich składowaniu.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Wydarzenia Gospodarcze
W Katowicach w rolach głównych: bezpieczeństwo, energia, technologie
Wydarzenia Gospodarcze
Shape Tomorrow Today: Jak liderzy biznesu rewolucjonizują firmy w erze AI
Wydarzenia Gospodarcze
8-9 kwietnia br. odbyła się XIII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG
Wydarzenia Gospodarcze
W Kielcach o roli gazownictwa w zmieniającej się energetyce
Wydarzenia Gospodarcze
OZE – nowe moce, które potrzebują wsparcia