Spotkanie Duda-Zełenski. Politycy Konfederacji przynieśli klęcznik dla prezydenta RP

Przed planowanym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Ukrainy kandydaci Konfederacji - Witold Tumanowicz i Jakub Banaś - przynieśli do Pałacu Prezydenckiego klęcznik dla Andrzeja Dudy apelując, by prezydent dbał o interes Polski i Polaków.

Publikacja: 19.09.2023 17:00

Politycy Konfederacji przed Pałacem Prezydenckim z klęcznikiem dla prezydenta Andrzeja Dudy

Politycy Konfederacji przed Pałacem Prezydenckim z klęcznikiem dla prezydenta Andrzeja Dudy

Foto: mat. pras. / Konfederacja

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. bierze udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

"Wizyta w Nowym Jorku jest okazją do wielu rozmów dwustronnych" - podkreślała Kancelaria Prezydenta RP zaznaczając, że Andrzej Duda spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. W niedzielę prezydent potwierdził też, że w planach ma spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej

Ukraina zablokuje import polskich warzyw. Znamy szczegóły decyzji rządu

Ukraina zablokuje import polskich warzyw

W poniedziałek władze Ukrainy poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z tym, że kraje te przedłużyły embargo na ukraińskie produkty rolne. Ukraina zablokuje import polskich warzyw. W ciągu najbliższych kilku dni Ukraina wprowadzi embargo na cebulę, pomidory, kapustę i jabłka - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka.

We wtorek przed Pałacem Prezydenckim konferencję prasową zorganizowali politycy Konfederacji.

Politycy Konfederacji przynieśli klęcznik dla prezydenta Dudy

Szef sztabu Konfederacji odniósł się do planowanego spotkania prezydentów Dudy i Zełenskiego. - Prezydent mówi, że głównym tematem będzie bezpieczeństwo Ukrainy, będzie rozmowa o przyjęciu Ukrainy do NATO, natomiast jakoś niewiele jest mowy o polskim interesie narodowym, o tym co Polska będzie miała z tej sesji (ONZ - red.), z jakimi sprawami polskimi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jedzie na Zgromadzenie Ogólne - powiedział Witold Tumanowicz, kandydat Konfederacji w wyborach do Sejmu w okręgu nr 7, obejmującym m.in. Chełm, Zamość i Białą Podlaską.

Czytaj więcej

Posłanka Lewicy: Nie przyjmować migrantów z Lampedusy, nie rozbierać muru na granicy

- Skoro prezydent Andrzej Duda ma zamiar występować tam w interesie Ukrainy, to może to spotkanie z prezydentem Zełenskim będzie po prostu odbiorem rozkazów, które mu przekaże prezydent Zełenski. Dlatego przekazujemy prezydentowi Dudzie, zaraz po konferencji zaniesiemy do biura podawczego Kancelarii Prezydenta ten klęcznik, żeby prezydentowi Andrzejowi Dudzie było po prostu wygodnie słuchać tego, co mu prezydent Zełenski ma do powiedzenia - mówił Tumanowicz.

Witold Tumanowicz: Polska powinna dbać o swoje własne interesy narodowe

- Czy przesadzamy? - zapytał Witold Tumanowicz. - Moim zdaniem w zupełności nie przesadzamy - dodał. Kandydat Konfederacji ocenił, że za rzadko mówi się o występowaniu w interesie Polski. - Politycy PiS-u mówią, że są sługami narodu ukraińskiego, że są sługami Ukrainy, a nie mówią, co chcą załatwić dla Polski i dla Polaków - przekonywał szef sztabu Konfederacji.

Czytaj więcej

Spięcie przed TVP. Przerwane wystąpienie Donalda Tuska

Polityk podkreślił, że Ukraina walczy w swoim interesie, co - kontynuował kandydat na posła - pokazuje wniosek Ukrainy ws. embarga na produkty rolne. - Ukraina walczy o swoje interesy, nie przejmuje się Polską w żaden sposób i Polska powinna dbać o swoje własne interesy narodowe - dodał Witold Tumanowicz.

Jakub Banaś: Musimy dbać o interesy Polaków

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie głos zabrał także Jakub Banaś, ubiegający się o mandat posła z drugiego miejsca na liście Konfederacji w okręgu nr 19 (Warszawa). Kandydat zaznaczył, że Konfederacja "zawsze wspierała Ukraińców w walce z Rosją", a przedstawiciele tej formacji są bardzo dumni z pomocy, jakiej ukraińskim uchodźcom udzielili Polacy. - Mamy też pewien respekt i szacunek w stosunku do tego, co robi państwo ukraińskie i Wołodymyr Zełenski, dlatego że on ewidentnie dba o interes Ukrainy, oligarchów ukraińskich, o ukraińskie interesy - mówił.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: Staramy się, żeby nikt nie odważył się Polski zaatakować

Jakub Banaś ocenił, że rząd PiS i prezydent Andrzej Duda nie dbają o interes Polski. - Mamy wrażenie, że PiS, pan prezydent, dopisuje kolejny rozdział do tej książki, do dziejów głupoty politycznej w Polsce ("Dzieje głupoty w Polsce" to książka Aleksandra Bocheńskiego - red.), która odznacza się ogromną naiwnością w stosunku do partnerów ze wszystkich stron, niezrozumieniem, że w polityce chodzi o grę interesów - mówił kandydat partii kierowanej przez Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka.

- Niestety Prawo i Sprawiedliwość - wbrew temu, co mówi - nie dba o interesy Polski i Polaków. Nie dba o interesy rolników, którzy produkują zboże, maliny, rzepak, spirytus w gorzelniach rolniczych, jajka. Dla PiS-u bowiem liczą się słowa, emocje, piękne zdjęcia z przytulonym Zełenskim i prezydentem Dudą. A gdzie interes polskich przedsiębiorców? Gdzie ochrona interesów polskich rolników, ich pracowników, ich rodzin? Tego nie ma. I to musimy zmienić. Dlatego idziemy po władzę, idziemy po to, żeby ten polski interes, interes konkretnych grup społecznych: przedsiębiorców, rolników, ich pracowników - chronić - deklarował Jakub Banaś.

Czytaj więcej

W Konstantynówce zginęli cywile. "NYT": To ukraińska rakieta uderzyła w rynek

"Niech ten klęcznik będzie przestrogą"

- Dzisiaj zaniesiemy prezydentowi ten klęcznik, bo on dobitnie pokazuje, poprzez pozycję ciała, jaki jest stosunek dzisiaj państwa polskiego, PiS-u, rządu, prezydenta w stosunku do prezydenta Ukrainy. Niech ten symbol, ten przedmiot będzie przestrogą dla wszystkich, że w polityce międzynarodowej liczą się twarde interesy i musimy dbać o te interesy, o interesy Polaków - mówił kandydat Konfederacji oceniając, że PiS i prezydent Duda o polskie interesy nie dbają.

Na zakończenie konferencji prasowej Witold Tumanowicz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o odwagę w formułowaniu polskiego interesu narodowego, w obronie Polski i Polaków i artykułowaniu polskich interesów, a także o to, "żeby dbać o to, żeby w Polsce Polakom żyło się dobrze". - Bo jeżeli panu tej odwagi nie starczy, to zostanie panu tylko ten klęcznik - zakończył szef sztabu Konfederacji, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. bierze udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

"Wizyta w Nowym Jorku jest okazją do wielu rozmów dwustronnych" - podkreślała Kancelaria Prezydenta RP zaznaczając, że Andrzej Duda spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. W niedzielę prezydent potwierdził też, że w planach ma spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu