Aleksandra K. Wiśniewska: Działaczka humanitarna, córka milionera na listach KO

Kandydatce KO z Łodzi media publiczne zarzucają, że zmyśliła swój życiorys. Janina Ochojska docenia ją za zaangażowanie na rzecz uchodźców. W tle bogaty ojciec. Kim jest Aleksandra K. Wiśniewska.

Publikacja: 19.09.2023 15:24

Aleksandra K. Wiśniewska

Aleksandra K. Wiśniewska

Foto: Instagram

Na listach wyborczych KO nie brakuje indywidualności, dobrym przykładem może być lider AgroUnii, Michał Kołodziejczak, czy dziennikarz Bogusław Wołoszański, znany z kultowego programu „Sensacje XX Wieku” oraz Klaudia Jachira, aktywistka znana przede wszystkim ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Jedną z mniej rozpoznawalnych, ale ciekawych postaci, które pojawiły się w ekipie Koalicji Obywatelskiej jest Aleksandra K. Wiśniewska, działaczka humanitarna i córka polskiego biznesmena Radosława Wiśniewskiego.

Od Oksfordu do misji humanitarnych

Aleksandra Wiśniewska urodziła się w 1994 r. w Łodzi. Po ukończeniu pierwszej klasy liceum uzyskała stypendium i wyjechała do Włoch, gdzie zdała maturę. Następnie podjęła naukę w London School of Economics, kończąc ją z dyplomem licencjata z zakresu polityki i filozofii. Po czym dostała się na Uniwersytet Oksfordzki, który ukończyła zdobywając tytuł magistra w dziedzinie polityki publicznej. Mimo młodego wieku, posiada duże doświadczenie w zakresie pomocy humanitarnej. Od 2023 r. pełni także funkcję pełnomocnika pro bono prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej ds. zaangażowania obywatelskiego.

Czytaj więcej

Spięcie przed TVP. Przerwane wystąpienie Donalda Tuska

Działalność humanitarną rozpoczęła po uzyskaniu licencjatu w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Wiśniewska pojechała pomagać uchodźcom w Grecji, Turcji i Jordanii w ramach misji humanitarnych ONZ. Niosła pomocą także ofiarom wojny w Iraku i Jemenie, w którym była szefową polskiej misji humanitarnej. Jej ostatnią misja była na Ukrainie w czasie rosyjskiej agresji. – Mam 29 lat. Przez ostatnie 8 lat niosłam pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych służąc na misjach humanitarnych i zarządzając dużymi zespołami, m,in. Ukrainie, Iraku, Jemenie. Żegnałam się z bliskimi, by iść i brać odpowiedzialność tam, gdzie państwa upadają i instytucje zawodzą. By w imię ratowania ludzkiego życia starać się najlepiej jak potrafię służyć moimi rękoma, sercem i determinacja i walczyć o szacunek dla Polski wśród innych narodów. Widziałam rzeź. Wiem czym jest cierpienie niewinnych i rozlew krwi, naruszanie praw człowieka, wykluczenie kobiet i mniejszości, katastrofa ekologiczna, autorytaryzm i wojna. Ale wiem, czym są też akty odwagi, człowieczeństwa i miłości, które dawały nadzieję, która jest silniejsza niż strach – czytamy w jej oświadczeniu wyborczym na Twitterze.

Mam 29 lat. Przez ostatnie 8 lat niosłam pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych służąc na misjach humanitarnych i zarządzając dużymi zespołami, m,in. Ukrainie, Iraku, Jemenie. Żegnałam się z bliskimi, by iść i brać odpowiedzialność tam, gdzie państwa upadają i instytucje zawodzą

Aleksandra K. Wiśniewska, kandydatka PO na posłankę

Aleksandra K. Wiśniewska - córka znanego biznesmena

Aleksandra Wiśniewska jest także córką kontrowersyjnego polskiego biznesmena, Radosława Wiśniewskiego, założyciela spółki Redan, która odpowiada, m.in. za markę odzieżową Top Secret. Założył on także fundację „Happy Kids”, która prowadzi obecnie 17 rodzinnych domów dziecka. Jest także związany z branżą hotelarską i członkiem rady fundacji JiM zajmującej się pomocą dla osób ze spektrum autyzmu. W 2004 wg. tygodnika „Wprost” zajmował 51 miejsca liście najbogatszych Polaków. Kontrowersje wokół polskiego biznesmena pojawiły się w 2004 r., kiedy został oskarżony przez prokuraturę o wręczanie łapówek Straży Celnej o wartości kilkuset tysięcy złotych. Korzyści majątkowe miały zostać przyznane strażnikom celnym w zamian za odstępowanie od kontroli celnej, zwalnianie zajętego towaru oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów celnych. Biznesmen przyznał się do części zarzutów, min. wręczenia korzyści majątkowych w wysokości 37 tysięcy dolarów i 25 tysięcy złotych. – Kwoty te wręczałem na żądanie wysokiej rangi urzędnika celnego, który kierował wobec mojej rodziny groźby oraz podejmował działania, w celu paraliżowania działalności Redan SA, które zagrażały jej istnieniu – mogliśmy czytać w jego oświadczeniu.

Czytaj więcej

Sondaż: PiS stoi w miejscu, poparcie dla KO spadło. Konfederacja piąta

Jakie poglądy ma kandydatka KO? W jej wpisach na Twitterze podkreślana jest przede wszystkim walka o demokratyczne państwo prawa. – Nie zgadzam się na erozję naszych demokratycznych instytucji, prawa, sądów i mediów. Nie zgadzam się na niekompetencję, cynizm, i zło niszczące ludzi poprzez propagandę nienawiści, strachu i pogardy. To będą najważniejsze wybory od 1989 roku i nie możemy pozwolić by zwyciężył populizm i prawicowo-nacjonalistyczni demagodzy – stwierdza. Z uwagi na jej działalność humanitarną i rolę pełnioną w łódzkim magistracie można śmiało założyć, że będzie reprezentować wartości liberalne i pro-obywatelskie. Warto dodać, że prowadzi również kampanię społeczną w Łodzi „Odważysz się?”, która ma za zadanie promować udział w wyborach – akcja została objęta patronatem miasta Łodzi. Ponadto, w 2019 r. była członkiem sztabu wyborczego Janiny Ochojskiej, prezeski Polskiej Akcji Humanitarnej w czasie wyborów do europarlamentu.

Atak mediów publicznych

Część mediów publicznych zarzuca Wiśniewskiej, że zmyśliła swój życiorys, a miejsce na liście „kupił” jej bogaty ojciec. Według TVP Info i państwowego radia Łódź, wątpliwości ma wzbudzać bogaty życiorys kandydatki KO zamieszczony na Wikipedii. Dowodem na zmyślenie informacji mają być wpisy twórców stron na Wikipedii, które cytują przez media publiczne. – Ewidentne jest, że autor (całkiem możliwe, że jest nią sama zainteresowana lub ktoś bardzo blisko z nią związany np. członek jej sztabu wyborczego) przypisuje bohaterce artykułu zasługi, które w rzeczywistości są dziełem ogromnego zespołu ludzi. Bardzo szybko zweryfikowano, że większość informacji została opublikowana na podstawie wypowiedzi bohaterki biogramu bez jakichkolwiek źródeł weryfikowalnych. Wikipedyści wskazali, że większość źródeł stanowią tzw. źródła pierwotne. Są to wywiady z Aleksandrą Wiśniewską lub teksty bazujące na jej relacjach i wypowiedziach. Choć biogram zawierał dane dotyczące ogromu projektów Polskiej Akcji Humanitarnej, w których brała udział, a nawet za nie odpowiadała, to w całej domenie pah.org.pl, Aleksandrę Wiśniewską wymieniono zaledwie w dwóch miejscach i to bardzo oględnie – czytamy przytoczone wypowiedzi wikipedystów na stronie TVP Info.

Czytaj więcej

Sondaż: Która partia zadba najlepiej o polską gospodarkę? KO przed PiS

O Wiśniewskiej w pozytywnym tonie wypowiedziała się m.in. Janina Ochojska, która pisała o niej na Twitterze.  – Mając 21 lat, wzięła (Aleksandra Wiśniewska) piankę i pojechała na Lesbos, żeby ratować tonących uchodźców. To dla mnie ogromna radość, widzieć młodych ludzi, którzy angażują się w pomoc humanitarną – podkreśliła szefowa PAH.

Wiśniewska startuje ze swojego rodzinnego miasta Łodzi (okręgu nr 9), ma piąte miejsce na liście KO, jako niezależna kandydatka. – Tak, tu i teraz chcę walczyć o lepszą Polskę. Tak, kandyduję w wyborach parlamentarnych. To była dla mnie bardzo trudna decyzja. Dlatego, że świat obecnej polityki w Polsce nie reprezentuje bliskich mi wartości – pisze Wiśniewska na Twitterze, argumentując swoją decyzję o starcie w wyborach.

Na listach wyborczych KO nie brakuje indywidualności, dobrym przykładem może być lider AgroUnii, Michał Kołodziejczak, czy dziennikarz Bogusław Wołoszański, znany z kultowego programu „Sensacje XX Wieku” oraz Klaudia Jachira, aktywistka znana przede wszystkim ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Jedną z mniej rozpoznawalnych, ale ciekawych postaci, które pojawiły się w ekipie Koalicji Obywatelskiej jest Aleksandra K. Wiśniewska, działaczka humanitarna i córka polskiego biznesmena Radosława Wiśniewskiego.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Nowy sondaż: 10 proc. Polek nie planuje głosować w wyborach
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Wybory
Sondaż: Kogo Polacy nie chcą widzieć u władzy po wyborach? "Wygrywa" PiS
Wybory
Piotr Ikonowicz: Co piąta polska rodzina pożycza u lichwiarzy, żeby żyć
Wybory
Barbara Nowacka o marszu 1 października: Będzie ponad milion osób, to doda wiary
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Wybory
Pojedynek gigantów. Sondaż: Polacy chcą debaty Kaczyński - Tusk
Wybory
Polityczne pomysły na zmiany w nauce. Plany partii przed wyborami