- Jeśli USA nie dostarczą nam F-35, Rosja może zaoferować swoją alternatywę dla amerykańskich samolotów - powiedział Cavusoglu w rozmowie z kanałem Haber TV.

We wtorek komisje ds. zbrojeń Izby Reprezentantów i Senatu USA zatwierdziły budżet obronny na 2020 rok. Oprócz sankcji związanych z gazociągiem Nord Stream 2, zakłada on zakaz przekazywania Turcji samolotów F-35. Dodatkowo amerykańscy kongresmeni zezwolili sekretarzowi obron, by wydał maksymalnie 30 mln dolarów na przechowanie „tureckich” myśliwców, do czasu określenia ich przyszłości.

Już pod koniec października turecka gazeta „Daily Sabah” informowała, że ??Ankara i Moskwa są bliskie zawarcia umowy w sprawie dostawy 36 myśliwców Suchoj Su-35. Szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew mówił z kolei, że trwają konsultacje w sprawie możliwej dostawy samolotów Su-35 i Su-57, ale nie uzgodniono na razie żadnego kontraktu.

Możliwość skorzystania z rosyjskich odrzutowców zamiast F-35 rozważał już w sierpniu prezydent Recep Tayyip Erdogan. Prezydent Turcji gościł wtedy w Moskwie, gdzie m.in. odwiedził salon lotniczy MAKS 2019. Erdogan razem z Władimirem Putinem oglądali m.in. właśnie Su-57.