Edward Pietrzyk ukończył Wydział Elektromechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej im. gen. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Wojskową Akademię Artylerii ZSRR oraz Akademię Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR.

Karierę wojskową rozpoczął od objęcia funkcji dowódcy plutonu w 2 Pomorskiej Brygadzie Artylerii w Choszcznie. Był także m.in. doradcą szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii MON oraz szefem Sztabu 23 Brygady Artylerii Armat w Zgorzelcu.

W 1991 roku rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym WP. Będąc generałem dywizji objął stanowisko pełnomocnika ministra obrony narodowej ds. utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Po wejściu Polski do NATO został zastępcą dowódcy tego związku operacyjnego.

Kierował Wojskami Lądowymi w latach 2000-2006. W latach 2007-2008 był ambasadorem nadzwyczajnym w Iraku. Po zamachu w Bagdadzie, gdzie został poważnie ranny, objął stanowisko ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Generał Edward Pietrzyk zostanie pochowany na warszawskich Powązkach.

"Doskonały dowódca i sztabowiec. Cześć Jego Pamięci" - wspomina generała były szef BBN Stanisław Koziej.

"Zmarł generał broni Edward Pietrzyk, były dowódca wojsk lądowych, ambasador RP w Iraku i KRLD, wybitny oficer, dyplomata. Poznaliśmy się w 1998 r. gdy tworzył Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie. Znakomity partner do długich rozmów o Polsce i Wojsku Polskim. Cześć Jego Pamięci!" - napisał były szef MON Tomasz Siemoniak.