Zmiany w pomocy dla bezrobotnych

Na wsparcie finansowe będą mogli liczyć młodzi do 30. roku życia i osoby po pięćdziesiątce, a także rodzice wracający do pracy po przerwie.

Publikacja: 10.07.2013 09:49

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła założenia do gruntownej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

– Zmiany stanowią wykonanie drugiego exposé premiera – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, po posiedzeniu rządu. – Nowelizacja stworzy nowe możliwości dla osób młodych.

Założenia przewidują m.in. refundowanie pracodawcy przez pół roku składek ZUS opłaconych od wynagrodzenia po zatrudnieniu bezrobotnego do 30. roku życia. Taki przedsiębiorca będzie mógł też liczyć na zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za takiego pracownika przez 12 miesięcy od jego zatrudnienia.

Studenci ostatniego roku oraz absolwenci wyższych uczelni będą mogli ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości ok. 70 tys. zł na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Pieniądze będą musieli oddać w ciągu siedmiu lat (z możliwością wstrzymania spłaty na rok).

Ministerstwo nie zapomina także o bezrobotnych w wieku 50+. Zachętą dla przedsiębiorców do ich zatrudniania ma być dotacja do ich pensji w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli ponad 500 zł, przez rok, a jeśli bezrobotny ma 60 lat i więcej, to przez dwa lata.

Zatrudniając rodzica wracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka, firma dostanie przez rok dofinansowanie w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego.

Etap legislacyjny: skierowane do RCL

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości