Ranking urzędów skarbowych "Rzeczpospolitej" 2015

W wielu miastach fiskusowi udaje się sprawnie ściągać podatki, i to w sposób przyjazny dla podatników.

Aktualizacja: 06.05.2015 07:22 Publikacja: 05.05.2015 18:03

Ranking urzędów skarbowych "Rzeczpospolitej" 2015

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Czy fiskus może sprawnie napełniać państwową kasę, nie doprowadzając przy tym przedsiębiorców do upadłości? Ranking urzędów skarbowych „Rzeczpospolitej" pokazuje, że to jak najbardziej możliwe.

Wśród 380 urzędów widać jednak ogromne różnice w podejściu do podatnika i sposobie działania – m.in. szybkości załatwiania spraw. Urzędowi w Miechowie (Małopolskie) prowadzenie postępowania wszczętego na wniosek podatnika (np. w sprawie nadpłaty podatku) zajmuje niecały tydzień, a urzędowi w Malborku – średnio 401 dni, czyli ponad rok!

Miarą przyjazności jest też tendencja do przyjmowania dokumentów w formie elektronicznej (o ile prawo pozwala przesłać je w ten sposób). W urzędzie w Oleśnie (Opolskie) przesłano tak 60 proc. dokumentów, ale aż w 26 urzędach ten wskaźnik wyniósł poniżej 25 proc.

Wydawane decyzje znacznie się różnią stopniem poprawności. Wspomniany urząd w Miechowie jest jednym z dziesięciu, w których ani jedna decyzja wydana w ubiegłych dwóch latach nie została zakwestionowana przez izbę skarbową ani przez sąd. W niektórych uchylone zostały wszystkie decyzje w danym roku – tak było np. w Grójcu i w Garwolinie.

Są urzędy, które dość sprawnie dokonują egzekucji podatków, jak np. w Gostyninie (Mazowieckie), gdzie realizacja tzw. tytułu wykonawczego trwa niespełna siedem miesięcy. Tymczasem w Nowym Tomyślu (Wielkopolskie) takie postępowania ciągną się ponad trzy lata.

Sprawny pobór podatków nie musi być też agresywny. Naczelnik urzędu w Gostyninie Andrzej Karls przyznaje, że po zakończonej kontroli jego urzędnicy dyskutują z podatnikiem o jej wyniku i zachęcają do dobrowolnej korekty zeznania.

– Najczęściej do tego właśnie dochodzi, i to na zasadzie dżentelmeńskiej umowy, a nie przymusu wynikającego z decyzji – przyznaje naczelnik.

A przecież nierzadko fiskus z automatu nakłada podatek i ślepo broni swojej decyzji we wszystkich instancjach. Nawet gdy od początku wie, że i tak ostatecznie przegra.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą" minister finansów Mateusz Szczurek zapewnia, że reformująca się administracja skarbowa będzie kierowała kontrole raczej ku tym, którzy naruszają prawo, niż ku uczciwym podatnikom.

– Podstawowym celem jest ukierunkowanie działań kontrolnych w obszarach wysokiego ryzyka – mówi Szczurek.

To, że wiele urzędów skarbowych, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, staje się bardziej otwartych na podatnika i elastycznych w działaniu, przyznają też praktycy.

– Obserwuję pozytywną zmianę. Chodzi nie tylko o uproszczenie kontaktu, ale też coraz częstszą chęć zrozumienia sytuacji podatnika i wspólnego rozwiązania nierzadko trudnych spraw – zauważa Rafał Mikulski, adwokat z kancelarii Dentons.

Ranking przygotowaliśmy na podstawie najnowszych danych statystycznych, które specjalnie dla „Rzeczpospolitej" opracowało Ministerstwo Finansów.

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF):

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Urzędy poprawiające jakość (PEŁNY RANKING)

Najbardziej efektywne urzędy (PEŁNY RANKING)

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr