Nowe legitymacje dla seniorów. Od stycznia pobiorą je na telefon

Od 1 stycznia 2023 r. emeryci lub renciści będą mogli pobrać swoje legitymacje na telefon za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Publikacja: 29.12.2022 07:26

Nowe legitymacje dla seniorów. Od stycznia pobiorą je na telefon

Foto: Adobe Stock

Wszystko za sprawą rozporządzenia z 3 marca 2022 r. w sprawie legitymacji emeryta-rencisty (DzU z 9 marca 2022 r., poz. 560).

Resort rodziny, który jest autorem pomysłu, tłumaczył, że wprowadzenie usługi mLegitymacja dla tej grupy jest zasadne, bo rośnie poziom informatyzacji społeczeństwa oraz liczba użytkowników usług cyfrowych.

Zgodnie z nowymi przepisami z elektronicznej wersji będzie korzystać każdy, kto po 1 stycznia 2023 r. odejdzie na emeryturę lub rentę. Ale też świadczeniobiorcy, którzy obecnie posługują się plastikowymi kartami. Jeżeli uprawnieni będą chcieli posiadać obydwie wersje, muszą złożyć w ZUS wniosek o wersję plastikową.

– Mogą to zrobić w każdym czasie, tzn. wraz z wnioskiem o emeryturę lub rentę, a także już po przyznaniu świadczenia – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

W praktyce mLegitymacja będzie dostępna w aplikacji mobilnej mObywatel. Można ją łatwo pobrać przez internet i zainstalować na smartfonie.

Aby mieć dostęp do elektronicznej wersji legitymacji, należy uruchomić wspomnianą aplikację i na pulpicie wybrać komunikat „dodaj dokument”. Następnie na wyświetlonej liście powinno się pojawić „legitymacja emeryta-rencisty”.

Ale uwaga, jeśli wcześniej świadczeniobiorca nie pobrał w aplikacji dowodu osobistego, musi najpierw potwierdzić w niej swoją tożsamość i dodać wspomniany dokument, a dopiero potem mLegitymację.

– Korzystając z elektronicznej legitymacji, świadczeniobiorcy będą mieli te same prawa, przywileje i benefity jak w przypadku tradycyjnego dokumentu – zapewnia Paweł Żebrowski.

Chodzi o zniżki np. na bilety komunikacji lokalnej czy dalekobieżnej. Benefity dla tej grupy oferują też samorządy, przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne.

Z nowego narzędzia nie skorzysta jednak obcokrajowiec. ZUS tłumaczy, że dane w aplikacji mObywatel opierają się na Rejestrze Dowodów Osobistych oraz Rejestrze PESEL, więc nie ma możliwości, by dokumenty mobilne zostały wydane osobie, która nie ma ważnego dowodu osobistego, a zatem również takiej, która nie posiada polskiego obywatelstwa. Z usługi mObywatel nie mogą korzystać osoby, które posługują się wyłącznie innym dokumentem stwierdzającym tożsamość, takim jak paszport lub karta pobytu.

Czytaj więcej

mObywatel zastąpi dowód osobisty nawet w banku i u notariusza
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach