Organ administracyjny wskazuje mediatora tylko wtedy, gdy nie wybrały go strony

W toku postępowania administracyjnego mediację można przeprowadzić w każdym przypadku, gdy pozwala na to charakter sprawy. Mediacja jest dobrowolna, a mediator musi zachować bezstronność.

Publikacja: 20.06.2017 05:50

Organ administracyjny wskazuje mediatora tylko wtedy, gdy nie wybrały go strony

Foto: www.sxc.hu

- Pomiędzy organem prowadzącym postępowanie, a stroną wynikła różnica poglądów, którą organ chce wyjaśnić w drodze mediacji, w związku z czym zwrócił się o zgodę na mediację do strony. Czy w sytuacji, gdy organ też jest uczestnikiem mediacji, obowiązują surowsze wymagania dotyczące osoby mediatora?

Tak. Instytucja mediacji została wprowadzona do procedury administracyjnej ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Nowelizacja weszła w życie 1 czerwca 2017 r., ale w przepisach przejściowych przewidziano, że nowe regulacje dotyczące mediacji stosuje się także do postępowań wszczętych przed tą datą.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr