W błyskawicznym tempie przebiegały prace nad projektem senackiej noweli do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=60E6D0D9F76DA5EAE6808B119648F24E?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link]: do laski marszałkowskiej projekt został zgłoszony pod koniec kwietnia, ustawę uchwalono 16 lipca. Zmienia ona ujęcie podstawy wznowienia postępowania karnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
W toku prac legislacyjnych poprawiono pewne niedoróbki projektu, jednak obecny kształt ustawy obciążony jest jedną podstawową wadą: przepis art. 540 § 2 k.p.k. nie dopuszcza wznowienia postępowania karnego w razie stwierdzenia przez Trybunał niekonstytucyjności przepisu prawa procesowego.
[srodtytul]Co orzekł Trybunał[/srodtytul]
W wyroku z 7 września 2006 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu postępowania karnego określający podstawę do wznowienia postępowania na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału stracił moc lub uległ zmianie przepis będący podstawą skazania lub warunkowego umorzenia postępowania, jest niezgodny z niektórymi przepisami konstytucji w zakresie, w jakim ogranicza możliwość wznowienia postępowania jedynie do dwóch wskazanych w nim przypadków (skazania lub warunkowego umorzenia postępowania karnego).
Oznacza to, że Trybunał uznał, iż konieczne jest wprowadzenie takich zmian w procedurze, by możliwe było wznowienie postępowania karnego także wtedy, gdy została stwierdzona niekonstytucyjność przepisu stanowiącego podstawę orzeczenia np. o umorzeniu postępowania karnego czy uniewinnieniu.