Reklama
Rozwiń

Sprawdź swój urząd skarbowy

Dwa lata trwało wydanie decyzji na Dolnym Śląsku. Małe urzędy sprawniej obsługiwały podatników. Co czwarte postępowanie wszczęto bez potrzeby

Publikacja: 08.09.2010 05:05

Sprawdź swój urząd skarbowy

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

To już trzeci ranking urzędów skarbowych „Rz”. W tegorocznej edycji zmieniły się kryteria oceny. Urzędy skarbowe zostały podzielone na grupy: wyspecjalizowane, duże, średnie i małe.

[srodtytul]Tegoroczni rekordziści[/srodtytul]

Rok 2009 do udanych zaliczą naczelnicy urzędów skarbowych w Miliczu, Nowym Mieście Lubawskim, Ostrzeszowie, Ropczycach, Ustrzykach Dolnych, Włodawie i w Zambrowie, którzy na swoim koncie nie mają żadnej wadliwej decyzji. Powodów do dumy nie ma natomiast naczelnik US w Drezdenku, który wydał 7,1 proc. błędnych decyzji. To najwięcej w kraju. Rekordzistą jest też dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, którego aż 42 proc. decyzji zostało uchylonych przez sądy administracyjne.

[wyimek][b]1,94 mln zł[/b] ściągnął przeciętnie urząd skarbowy w 2009 r. w wyniku przeprowadzonych kontroli[/wyimek]

Najprzyjaźniejszym dla podatników urzędem był ten w Radzyniu Podlaskim, który nie zwlekał z wszczęciem postępowań podatkowych po kontroli. Robił to w rekordowym tempie 14 dni. Niewiele gorszy był Urząd Skarbowy w Jarosławiu (średnio 17 dni) i w Olkuszu (19 dni).

Szybko i sprawnie prowadziły  swoje postępowania podatkowe US w Miechowie, Leżajsku i II Wielkopolski US w Kaliszu. Tam decyzje były wydawane średnio po 19 i 24 dniach.

Niechlubnym rekordzistą w przedłużaniu postępowań został natomiast Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu, który decyzje wydawał średnio po 711,6 dniach od wszczęcia postępowania podatkowego, czyli prawie po dwóch latach. Nieco mniej czasu potrzebował na to Urząd Skarbowy w Świebodzinie (427,6 dni) i w Kępnie (424,9 dni).

[wyimek][b]109,6 dnia[/b] mijało średnio od wszczęcia postępowania podatkowego do wydania decyzji[/wyimek]

– To jest czysta forma hodowania odsetek, bo przez 711 dni można naliczyć całkiem spore odsetki za zwłokę – uważa Małgorzata Sobońska, adwokat, partner w spółce MDDP. Jak tłumaczy, skoro jest to średnia ilość dni, to widać, że problem tkwi w urzędzie, a nie w podatnikach. – Zapisana w ordynacji podatkowej zasada szybkości postępowania, działania w sposób pogłębiający zaufanie do organów podatkowych czy rozstrzygania spraw w ciągu miesiąca, a skomplikowanych w ciągu dwóch, to przepisy, bez żadnej sankcji. Urzędnikom faktycznie nic więc nie grozi za bezpodstawne przedłużanie postępowań – podkreśla Małgorzata Sobońska.

[b] Zobacz, [link=http://www.rp.pl/galeria/204245,2,532723.html]gdzie postępowania trwają najdłużej[/link][/b]

Gdybyśmy przyjazność urzędu oceniali także po liczbie dni, jakie mijały od zakończenia kontroli do wszczęcia postępowania, to najgorszy byłby Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek. Swoje postępowania wszczynał średnio po 678 dniach od zakończenia kontroli.

[srodtytul]Czas to pieniądz[/srodtytul]

Co czwarte postępowanie zostało wszczęte niepotrzebnie. Celowały w tym US w Kamieniu Pomorskim i II Wielkopolski US w Kaliszu.

Rekordowe pieniądze wpłynęły do kasy państwa dzięki kontrolom przeprowadzonym przez I Mazowiecki US w Warszawie (60,6 mln zł). Nieco mniej budżet zawdzięcza III Mazowieckiemu US w Radomiu (30,1 mln zł) i Dolnośląskiemu US we Wrocławiu (27,9 mln zł).

[b]Czytaj także artykuły:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/204245,532730-Maly-urzad--ale-nie-malo-pracy.html]"Mały urząd, ale nie mało pracy"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/204245,532732-Podatnicy-walcza-i-wygrywaja-boje-na-argumenty.html]"Podatnicy walczą i wygrywają boje na argumenty" [/link]

[ramka][b]Zobacz pełny ranking urzędów skarbowych w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/204245,532734-Nie-kazdy-urzad-hoduje-zaleglosci.html]"Nie każdy urząd hoduje zaległości"[/link] (artykuł płatny)[/b][/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/09/08/sprawdz-jak-dziala-twoj-urzad-skarbowy/]Napisz, jak oceniasz swój urząd skarbowy[/link][/b][/ramka]

To już trzeci ranking urzędów skarbowych „Rz”. W tegorocznej edycji zmieniły się kryteria oceny. Urzędy skarbowe zostały podzielone na grupy: wyspecjalizowane, duże, średnie i małe.

[srodtytul]Tegoroczni rekordziści[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo w Polsce
Są kolejne wyniki ponownego przeliczenia głosów. Zyskuje Karol Nawrocki
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Nie będzie umowy o pracę dla adwokatów. Ostra dyskusja na Krajowym Zjeździe
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
W sądzie i w urzędzie
Nowe usługi w aplikacji mObywatel. Pomogą w stresujących sytuacjach