Sejm wybrał Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich

W czwartek wieczorem Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko RPO. Teraz Senat zagłosuje nad kandydaturą posła Prawa i Sprawiedliwości.

Aktualizacja: 22.01.2021 06:10 Publikacja: 21.01.2021 20:57

Piotr Wawrzyk

Piotr Wawrzyk

Foto: tv.rp.pl

Za kandydaturą wiceministra spraw zagranicznych na stanowisko RPO głosowało 233 posłów (aż 231 z PiS). Przeciwnych było 219 posłów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Piotr Wawrzyk został formalnie zgłoszony jako kandydat PiS na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO Sejm próbował już wybrać po raz trzeci. Oprócz zgłoszonego przez PiS wiceministra Piotra Wawrzyka posłowie głosowali także na kandydata PSL i Konfederacji Roberta Gwiazdowskiego oraz zgłoszoną przez KO i Lewicę mec. Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

Co ciekawe Piotr Wawrzyk jako poseł zagłosował za swoją kandydaturą na Rzecznika Praw Obywatelskich, a przeciw Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz i Robertowi Gwiazdowskiemu.

Czytaj także: Wawrzyk zagłosował na siebie. „To normalne, że opozycja krytykuje”

Po raz pierwszy nazwisko kandydata PiS na RPO pojawiło się w mediach 18 grudnia. Wcześniej, przez ponad trzy miesiące po upływie kadencji Adama Bodnara, parlament nie wybrał jego następcy. O stanowisko to ubiegała się bowiem jedyna kandydatka Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Choć poparło ją prawie 1200 organizacji społecznych, większość sejmowa nie była przychylna prawniczce kojarzonej z opozycją.

Piotr Wawrzyk jest doktorem habilitowanym nauk społecznych, politologiem, prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą i politykiem. Obecnie jest wiceministrem spraw zagranicznych.

- To wybitny fachowiec, który odznacza się szczególną wrażliwością, ma bogaty dorobek naukowy w kwestii praw człowieka oraz doświadczenie. W naszej ocenie jest bardzo dobrym kandydatem i mamy nadzieję, że zostanie wybrany na stanowisko RPO - tak rzeczniczka PiS Anita Czerwińska opisywała kandydata na RPO Polskiej Agencji Prasowej.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach