Emeryturę wcześniejszą można pobierać do końca życia jeśli nie wystąpimy o tę wynikająca z wieku powszechnego lub gdy jest korzystniejsza finansowo.
O zasadzie, że przepisy nie przewidują przyznania emerytury z urzędu powinny pamiętać osoby, które mają wcześniejsze świadczenia lub pobierają świadczenie albo zasiłek przedemerytalny. O emeryturę zawsze trzeba wystąpić. Niedawno przekonał się o tym pan Jan, emerytowany inżynier. Od kilku lat pobierał świadczenie przedemerytalne. Zdziwił się gdy dostał kolejne już po dacie 65 urodzin. – Myślałem, że automatycznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy mi i wypłaci emeryturę. – przyznaje. – Okazało się, że nie. Musiałem wystąpić o ustalenie prawa do emerytury i o przyznanie świadczenia.
Pani Barbara jest emerytowaną dziennikarką. Od początku 2012 roku dostaje wcześniejszą emeryturę. Powszechny wiek emerytalny osiągnęła w październiku zeszłego roku. Ostatnio poprosiła ZUS o przeliczenie kapitały początkowego (po zmianach jakie zaczęły obowiązywać 1 maja, Moja Emerytura.rp informowała o tym http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/628645,1206899-Kapital-poczatkowy-podwyzsza-emeryture.html oraz http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/628645,1214218-Emeryture-warto-przeliczyc.html) ze względu na opiekę nad synem w ramach urlopu wychowawczego. Gdy dostała przeliczenie ( jej świadczenie wzrosło o niespełna 3 zł netto) zaczęła się zastanawiać czy ZUS z kapitału początkowego odliczył jej część wynikającą z pobierania wcześniejszej emerytury.
Przypomnijmy, że od 2013 roku obowiązuje zasada, iż zmniejsza się podstawę obliczenia emerytury z systemu zreformowanego o kwotę pobranych wcześniejszych emerytur, przyznanych przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
- Dowiedziałam się i to mnie zdenerwowało, że gdy ktoś pobierał wcześniejszą emeryturę i przeszedł z niej na zwykłą, to od kwoty od jakiej liczona jest powszechna emerytura odejmuje się sumę wszystkich wypłaconych emerytur wcześniejszych. Tak jakbym wcześniej zaciągnęła kredyt, a nie dostawała świadczenie, na które płaciłam składki – pani Barbara uważa (tak jak wiele innych osób), że zmiana prawa powinna dotyczyć osób, które otrzymują wcześniejsze emerytury od 1 stycznia 2013 roku. – Przecież gdy wystąpiłam o wcześniejszą emeryturę tych przepisów jeszcze nie było – dodaje. Pani Barbara była przekonana, że ZUS automatycznie gdy ukończyła wiek emerytalny przeliczył jej wcześniejszą emeryturę na świadczenie powszechne. Tym dokładniej przyglądała się informacji na temat przeliczenia kapitału początkowego bo chciała sprawdzić czy ZUS już pomniejszył jej świadczenie. Sama nie wystąpiła o zmianę świadczenia z wcześniejszego na powszechne.