Kadrowa miotła zbliża się do PZU. Jest termin

Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń zwołał na 15 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki. W porządku obrad są zmiany w składzie rady nadzorczej.

Publikacja: 10.01.2024 12:26

Kadrowa miotła zbliża się do PZU. Jest termin

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Balawender

PZU to największy polski ubezpieczyciel, a Skarb Państwa ma w nim 34,2 proc. akcji. Reszta akcji jest rozproszona w rękach inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Nadzwyczajne walne

Zarząd spółki zwołał na 15 lutego 2024 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie PZU. W porządku obrad WZA są zmiany w składzie rady nadzorczej. W radzie nadzorczej PZU zasiada dziś dziewięć osób, jej przewodniczącym jest Robert Jastrzębski.

Czytaj więcej

Nowe kadry spółek już się szykują. Państwowe spółki czeka rewolucja

Zmiany w radzie nadzorczej zapowiadają też roszady w zarządzie największego polskiego ubezpieczyciela. Od 12 marca 2020 r. spółką kieruje Beata Kozłowska-Chyła. Szefowa PZU jest doktorem prawa, jest też wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Handlowego. Była współpracownicą Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W zarządzie PZU są też m.in. Małgorzata Sadurska, wcześniej m.in. szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, i Ernest Bejda, wcześniej m.in. szef CBA.

Największa grupa kapitałowa w regionie

Beata Kozłowska-Chyła zastąpiła na stanowisku prezesa PZU Pawła Surówkę, który kierował spółką od kwietnia 2017 r. Wcześniej, po wyborach na jesieni z 2015 r., na czele największego polskiego ubezpieczyciela stali jeszcze Dariusz Krzewina, Michał Krupiński i Marcin Chludziński. Znacznie dłużej, bo od grudnia 2007 r. niemal do końca 2015 r., PZU kierował Andrzej Klesyk.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU, którego tradycje sięgają 1803 r., kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Od 2010 r. spółka PZU jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach.

PZU

PZU to największy polski ubezpieczyciel, a Skarb Państwa ma w nim 34,2 proc. akcji. Reszta akcji jest rozproszona w rękach inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Nadzwyczajne walne

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy