Wyższe limity i nowe możliwości dla oszczędności emerytalnych

Ten rok znów może być w branży maklerskiej rekordowy, jeśli chodzi o nowe IKE. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE.

Publikacja: 08.12.2023 03:00

Wyższe limity i nowe możliwości dla oszczędności emerytalnych

Foto: Adobe Stock

Ograniczona oferta oraz zbyt niskie limity wpłat – takie argumenty jeszcze kilka lat temu pojawiały się w stosunku do produktów samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Dzisiaj jednak przestają one mieć rację bytu.

Poprzeczka w górę

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało właśnie kwoty maksymalnych wpłat na indywidualne konto emerytalne (IKE), indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) w 2024 r. W przypadku IKE limit został ustalony na 23 472 zł. Oznacza to, że w stosunku do tegorocznych wartości kwota maksymalnej wpłaty idzie w górę o 12 proc. Taką samą kwotę jak na IKE będzie także można wpłacić na OIPE.

W górę poszedł też limit w ramach kont IKZE. Na 2024 r. został on ustalony na 9388,80 zł. W tym roku jest to 8322 zł. Więcej na IKZE będą mogli odłożyć samozatrudnieni. Dla nich limit na 2024 r. został ustalony na 14 083,20 zł. W tym roku wynosi on 12 483 zł.

W sumie więc, wykorzystując te trzy produkty, można w przyszłym roku odłożyć na emeryturę już ponad 50 tys. zł.

Nowe rekordy?

Dane prezentowane przez KNF pokazują, że w największym stopniu roczne limity wpłat wykorzystują klienci korzystający z IKE i IKZE w domach maklerskich. Liczba prowadzonych rachunków emerytalnych przez branżę też co roku systematycznie rośnie. W 2022 r. w domach maklerskich przybyło 27,5 tys. IKE i prawie 13,6 tys. IKZE. W pierwszym półroczu 2023 r. przybyło z kolei 11,1 tys. IKE oraz 4,7 tys. IZKE.

Śmiało można zakładać, że w drugiej połowie roku statystyki będą wyglądały jeszcze lepiej, gdyż konta IKE i IKZE charakteryzują się dużą sezonowością. Klienci przypominają sobie o nich głównie w listopadzie i grudniu.

Rynek maklerskich IKZE w br. dostał jednak mocny argument za dalszymi wzrostami. Wszystko za sprawą nowej oferty BM PKO BP, czyli konta IKZE-Obligacje, które służy do inwestowania w skarbowe papiery dłużne. W miesiąc od startu produktu broker otworzył około 1,6 tys. kont.

W 2024 r. rynek maklerskich IKE i IKZE powinien otrzymać kolejny impuls. BM Pekao poważnie myśli nad stworzeniem konkurencyjnej oferty w stosunku do tego, co ma BM PKO BP (broker ten oprócz IKZE-Obligacje ma także konto IKE-Obligacje i Super IKE). – Myślimy o kontach IKE i IKZE, przy czym nie chcemy tego ograniczać wyłącznie do produktu obligacyjnego. Chcemy, aby klient, który przyjdzie do biura maklerskiego po IKE i IKZE, sam mógł wybierać, w co zainwestuje w ramach tych kont, a nie aby było mu to niejako narzucane z góry. Nie chcemy powielać rozwiązań obecnych już na rynku – wskazuje Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao.

Start OIPE

Rynek produktów emerytalnych próbuje rozkręcić także firma Finax oferująca od niedawna dostęp do OIPE. Pierwsi chętni, by skorzystać z tego rozwiązania, już są.

– Od momentu uruchomienia produktów, czyli w miesiąc, udało nam się pozyskać ponad 1,5 tys. klientów. Traktujemy OIPE jako uzupełnienie oferty IKE i IKZE szczególnie dla osób, które wykorzystują limity wpłat w ramach tych kont, ale też jako alternatywę dla IKE dla tych, którzy szukają tańszych rozwiązań w stosunku do tego, co oferuje branża TFI. Naszym zdaniem to idealne rozwiązanie dla „Kowalskiego” i dlatego chcemy, by był to nasz flagowy produkt – mówi Przemysław Barankiewicz, country manager Finax Poland.

Ograniczona oferta oraz zbyt niskie limity wpłat – takie argumenty jeszcze kilka lat temu pojawiały się w stosunku do produktów samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Dzisiaj jednak przestają one mieć rację bytu.

Poprzeczka w górę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ubezpieczenia
Próby wyłudzenia odszkodowania „na zgon” to zmora ubezpieczycieli
Ubezpieczenia
Rośnie popularność pakietów i usług assistance
Ubezpieczenia
Likwidacja szkód, czyli działaj szybko
Materiał partnera
Polisa na mieszkanie chroni też dobytek
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Ubezpieczenia
Ceny polis rosną nieprzerwanie od ponad sześciu lat
Ubezpieczenia
Zmiany kadrowe w ZUS. Premier Donald Tusk odwołał Łukasza Hardta