Ponad 20 mld zł aktywów w PPK

Pracownicze plany kapitałowe gromadzą coraz więcej uczestników i kapitału.

Publikacja: 22.11.2023 03:00

Wartość aktywów netto zgromadzonych w PPK osiągnęła 20,22 mld zł, a zysk z inwestycji wyniósł ponad

Wartość aktywów netto zgromadzonych w PPK osiągnęła 20,22 mld zł, a zysk z inwestycji wyniósł ponad 2,7 mld zł

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek wartość aktywów netto zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych osiągnęła 20,22 mld zł, a zysk z inwestycji wyniósł ponad 2,7 mld zł. W programie uczestniczy 3,37 mln osób z blisko 315 tys. firm i instytucji. Partycypacja wzrosła do 45,22 proc., przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 osób wynosi 73,8 proc. Takie oficjalne dane podał Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje funkcjonowanie PPK.

100 mld zł w dekadzie

Przy tej okazji Paweł Borys, prezes PFR (funkcję tę będzie pełnił do końca roku), podsumował krótko w mediach społecznościowych wyniki PPK. – Średnia stopa zwrotu z inwestycji funduszy PPK to ponad 15 proc. od 2020 r., co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że był to bardzo trudny okres na rynkach obligacji i akcji – ocenił szef PFR.

Wyliczał, że średni zysk uczestnika PPK z uwzględnieniem dopłaty pracodawcy i państwa to ok. 120 proc., czyli z każdej odłożonej złotówki, oszczędzający ma obecnie 2,2 zł. Zauważył też, że wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych przyspieszyło rozwój alternatywnego pracowniczego programu emerytalnego PPE, w którym aktywa również przekroczyły 20 mld zł, wobec zaledwie 12,8 mld zł na koniec 2018 r., czyli po 14 latach od wdrożenia.

Czytaj więcej

Młodzi nie wiedzą, ile zarabiają. Boją się o bezpieczeństwo pieniędzy w PPK

– Tym samym Polacy posiadają obecnie łącznie ponad 40 mld zł dodatkowych oszczędności we w pełni prywatnym pracowniczym filarze kapitałowym systemu emerytalnego – stwierdził Paweł Borys. – Jest to jeszcze relatywnie nieduża kwota, ale jednak już znacząca, bo niemal równa 20 proc. aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych lub 20 proc. aktywów funduszy inwestycyjnych (bez niepublicznych i sekurytyzacji) – dodał.

Wedle jego prognoz aktywa Polaków zgromadzone w PPK i PPE powinny w tej dekadzie przekroczyć 100–120 mld zł. – Przy stagnacji aktywów OFE – zyski z inwestycji, ale odpływy netto – aktywa w PPK i PPE przekroczą aktywa w OFE mniej więcej w połowie kolejnej dekady i będą z perspektywy rynku kapitałowego równoważyły odpływy netto z OFE, przy założeniu dalszego wzrostu partycypacji w PPK – przewiduje szef PFR.

Przy okazji szef PFR przypomniał, że w kolejnych dekadach czeka nas olbrzymie wyzwanie związane z trendem spadku realnej wysokości emerytur i powiększającej się luki w stopach zastąpienia oraz konieczność jej uzupełniania prywatnymi oszczędnościami pracującego pokolenia. Zaapelował do nowego rządu o zapewnienie stabilności regulacji PPK oraz aktywną promocję tego programu. – Pomoże w tym także rozwój świadomości co do wysokości oszczędności emerytalnych w ramach wdrażanej centralnej informacji emerytalnej. W CIE każdy Polak będzie mógł w jednym miejscu w każdym momencie sprawdzić stan swoich środków na emeryturę. Ta wiedza to podstawa świadomych decyzji finansowych – przekonuje prezes Borys.

Czytaj więcej

PPK ciągle rosną. Do końca roku ma być 20 mld złotych aktywów

PPK będą rosły

– Pierwsze wpłaty trafiły do pracowniczych planów kapitałowych jesienią 2019 r. Po czterech latach osiągnęły poziom 20 mld zł. Należy pamiętać, że w tym okresie mieliśmy dwa istotne wydarzenia, pandemię Covid-19 i wybuch wojny w Ukrainie, które istotnie wpłynęły na sytuację na giełdzie i pośrednio na PPK – mówi Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

W jego ocenie PPK nadal są programem, który się rozwija. – Może nie jest to szybki rozwój, ale nadal przybywa zarówno osób oszczędzających, jak i aktywów. Myślę, że w kolejnych miesiącach i latach będziemy mieli stały wzrost wartości aktywów, a PPK będą zajmowały coraz ważniejsze miejsce wśród produktów długoterminowego oszczędzania – mówi Oskar Sobolewski.

Wynikom PPK pomogła nie tylko poprawa nastrojów na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale też pierwszy ponowny automatyczny zapis pracowników do tego programu. W pierwszej połowie tego roku liczba uczestników PPK wzrosła dzięki niemu skokowo o 718 tys., czyli o 27,9 proc., do blisko 3,3 mln.

Poziom partycypacji w PPK podawany przez PFR odnosi się do firm, które uruchomiły u siebie ten program. Jeśli wziąć jednak pod uwagę wszystkich 11,5 mln pracowników uprawnionych do udziału w nim, to partycypacja ciągle nie przekroczyła 30 proc.

Ubezpieczenia
Likwidacja szkód, czyli działaj szybko
Materiał partnera
Polisa na mieszkanie chroni też dobytek
Ubezpieczenia
Ceny polis rosną nieprzerwanie od ponad sześciu lat
Ubezpieczenia
Zmiany kadrowe w ZUS. Premier Donald Tusk odwołał Łukasza Hardta
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Ubezpieczenia
Ruszyła kadrowa miotła w PZU. Na początek nowa rada nadzorcza
Ubezpieczenia
ZUS bez szefa pędzi na ścianę? Mnożą się problemy