Przez inflację polisy będą drożeć

Napaść Rosji na Ukrainę, wysoka inflacja i skutki pandemii odciskały w 2022 r. swoje piętno także na rynku ubezpieczeń. Szkodziła mu też wojna cenowa w OC. A w 2023 r. czekają nas podwyżki cen polis majątkowych, w tym OC, i życiowych.

Publikacja: 04.01.2023 03:00

Przez inflację polisy będą drożeć

Foto: Adobe Stock

Początek zeszłego roku przyniósł gwałtowne zjawiska pogodowe. Potem wybuchła wojna w Ukrainie, rozpędziła się też inflacja. Dla ubezpieczycieli oznaczało to zwiększone wypłaty odszkodowań i wyższe koszty działalności. Jaki będzie dla nich 2023 r.?

Inflacja i regulacje

– Miniony rok przyniósł wojnę i dwucyfrową inflację – zjawiska, których skala i skutki przerosły wyobraźnię wielu z nas – mówi Matthias Baltin, prezes Allianz Polska. – W 2023 r. również nie zabraknie wyzwań – dodaje.

Jego zdaniem przedłużająca się niepewność osłabia klimat inwestycyjny i zwiększa zmienność. Dlatego wśród klientów będzie wzrastać świadomość wartości, jaką dają ubezpieczenia mienia, życia i zdrowia. – Jak nigdy dotąd kluczowa jest adekwatna wycena ubezpieczeń, dalsza cyfryzacja oraz upraszczanie produktów i procesów – mówi Matthias Baltin.

Zdaniem Marcina Nedwidka, prezesa UNIQA w Polsce, nowy rok będzie wciąż stał pod znakiem wojny w Ukrainie. – W 2023 r. będziemy się także mierzyć ze spowolnieniem gospodarczym, a to oznacza gorszą kondycję naszych klientów indywidualnych i firm. Kolejnym wyznacznikiem będzie utrzymująca się wysoka inflacja, która przekłada się na koszty działalności. Przed branżą ubezpieczeniową także kolejny rok z nowymi regulacjami, jak i skutkami tych, które weszły w 2022 r., np. dotyczącymi likwidacji szkód. Nasza branża od dawna uchodzi za mocno uregulowaną, a kolejne rekomendacje tylko to wzmacniają – mówi szef UNIQA w Polsce.

Ocenia, że 2023 będzie także rokiem kolejnych inwestycji w technologie.

Najpewniej w 2023 r. nie obejdzie się bez podwyżek cen ubezpieczeń. – Przez ostatnie trzy lata globalna gospodarka mierzyła się z wyjątkowymi kryzysami. Pandemia, a następnie wojna w Ukrainie uderzyły m.in. w produkcję, łańcuchy dostaw czy ceny energii. W efekcie cały świat musi sobie radzić z bardzo wysoką inflacją, której skutki będziemy obserwować także w 2023 r. Problem ten dotyka również rynku ubezpieczeń. Już w mijającym roku odnotowaliśmy znaczący wzrost kosztów związanych z inflacją. Rosną między innymi ceny energii, części zamiennych, materiałów budowlanych czy usług. Wszystkie one mają wpływ na wysokość wypłacanych odszkodowań i świadczeń. W efekcie rynek ubezpieczeń będzie zmuszony uwzględnić ten trend w cenach ubezpieczeń zarówno majątkowych, jak i życiowych – mówi Jarosław Parkot, prezes Warty.

rp.pl

Niedoubezpieczenie

Zdaniem Rogera Hodgkissa, prezesa Generali Polska, nadchodzący rok w branży ubezpieczeniowej to praca z klientami nad aktualizacją sum ubezpieczenia mienia ze względu na ryzyko niedoubezpieczenia. – Firmy powinny również weryfikować i sprawdzać adekwatność sumy gwarancyjnej i limitów odpowiedzialności w ubezpieczeniach OC. Wynikająca z inflacji wyższa przeciętna wartość szkody i roszczenia w ubezpieczeniach eksploatacyjnych i OC zwiększa prawdopodobieństwo wyczerpania sum ubezpieczenia i limitów odpowiedzialności. Wzrost średniej wartości szkody rzeczowej i średniej wartości roszczenia przyniesie wzrost stawek za ubezpieczenia korporacyjne – przewiduje Roger Hodgkiss.

Dodaje, że po dwóch pandemicznych latach wśród klientów indywidualnych widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi i życiowymi. W jego ocenie na pewno te dwa segmenty będą się rozwijać w 2023 r. Także on uważa, że dla branży ubezpieczeniowej będzie to czas dalszej cyfryzacji i dbania o cyberbezpieczeństwo. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasi klienci będą doświadczali jak najmniej ekstremalnych zjawisk pogodowych, a jeżeli się już zdarzą, będą mieli dobre polisy ubezpieczeniowe o odpowiednich sumach ubezpieczenia. Niech nowy rok przyniesie wszystkim więcej spokoju i przewidywalności – życzy szef Generali w Polsce.

– Jako branża pokazaliśmy, że z brakiem pewności radzimy sobie dobrze. Choć szacowanie ryzyka spędza sen z powiek menedżerów ryzyka i aktuariuszy, to branża pozostaje stabilna i jest kotwicą dla innych dziedzin gospodarki – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Początek zeszłego roku przyniósł gwałtowne zjawiska pogodowe. Potem wybuchła wojna w Ukrainie, rozpędziła się też inflacja. Dla ubezpieczycieli oznaczało to zwiększone wypłaty odszkodowań i wyższe koszty działalności. Jaki będzie dla nich 2023 r.?

Inflacja i regulacje

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
Ceny polis rosną, ale coraz wolniej. Pojawiają się dawno niewidziane obniżki
Ubezpieczenia
Drożeją polisy na zdrowie i abonamenty medyczne
Ubezpieczenia
Roszady w największym polskim ubezpieczycielu. Były szef mBanku na czele PZU Życie
Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił