Trend wzrostowy cen polis na świecie utrzymuje się od końca 2017 r. Początkowo wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia zdrożały o średnio o 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r., wzrosty jednak systematycznie hamują. W drugim kwartale 2022 r. ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły średnio „tylko” o 9 proc. w ujęciu rocznym. Takie informacje przynosi najnowszy raport Marsh Global Insurance Market Index.
Umiarkowanie w górę
Marsh mówi o umiarkowanym wzroście cen polis w większości regionów świata. Ocenia, że był on spowodowany wolniejszym tempem wzrostu stawek i spadkami w niektórych liniach finansowych i profesjonalnych. Wielka Brytania, ze średnim wzrostem 11 proc., odnotowała największy spadek cen (z 20 proc. w pierwszym kwartale 2022). Tempo wzrostu w Stanach Zjednoczonych wyniosło 10 proc. (spadek z 12 proc.), w regionie Pacyfiku 7 proc. (spadek z 10 proc.), w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 5 proc. (zmiana z 6 proc.), w Azji 3 proc., a w Europie kontynentalnej – 6 proc. (w obu przypadkach tempo wzrostu pozostało takie samo jak w poprzednim kwartale).
W skali globalnej ceny ubezpieczeń majątkowych wzrosły średnio o 6 proc. (spadek w porównaniu z 7 proc. w poprzednim kwartale). Jednocześnie stawki ubezpieczeń OC wzrosły średnio o 6 proc., co oznacza, że drożały one szybciej niż w pierwszym kwartale tego roku, gdy wzrost był 4-proc.
Wskaźnik wzrostu cen ubezpieczeń w liniach finansowych i profesjonalnych, napędzanych rosnącymi stawkami polis cybernetycznych, ponownie był najwyższy wśród głównych kategorii produktów ubezpieczeniowych i wyniósł 16 proc. Był to jednak spadek w porównaniu z 26-proc. wzrostem we wcześniejszym kwartale. Co ciekawe, ceny polis dla członków władz spółki (D&O) w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i regionie Pacyfiku spadły. Natomiast stawki ubezpieczeń cybernetycznych nadal mocno rosły, choć ich tempo w ostatnim kwartale spadło – do 79 proc. w Stanach Zjednoczonych i 68 proc. w Wielkiej Brytanii w porównaniu z odpowiednio 110 proc. i 102 proc. w pierwszym kwartale 2022 r.