Agentów i brokerów czekają zmiany

Większa ochrona klienta i nowe obowiązki dla sprzedawców polis. W dystrybucji ubezpieczeń szykuje się rewolucja.

Aktualizacja: 11.05.2017 11:14 Publikacja: 11.05.2017 10:53

Agentów i brokerów czekają zmiany

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

- W przyszłym tygodniu będzie gotowy ostateczny projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń – zapowiada Katarzyna Przewalska z Ministerstwa Finansów. Nowa ustawa dostosuje polskie prawo do dyrektywy unijnej.

Na projekt niecierpliwie czekają pośrednicy ubezpieczeniowi, nad którymi przez jakiś czas wisiała groźba ujawniania klientom wysokości prowizji. Od tych pomysłów odstąpiono, ale i tak planowane zmiany oznaczać będą rewolucję dla agentów.

- Model dystrybucji znacząco się nie zmieni, zmieni się sposób sprzedaży. Zmiany w większym stopniu dotkną agentów i brokerów niż ubezpieczycieli – mówi Małgorzata Makulska, wiceprezes Ergo Hestii. - Pośrednicy będą musieli przeprowadzić analizę potrzeb klienta, a następnie przedstawić mu rekomendacje.

Agenci będą działać w interesie osób poszukujących ochrony ubezpieczeniowej.

- Będą musieli udowodnić, że wydają rekomendację, nie kierują się swoim interesem majątkowym – dodaje Makulska.

Nowe przepisy mogą też spowodować konsolidację rozdrobnionej dzisiaj branży multiagentów.

- Zmiany wpłyną na profesjonalizację zawodu – uważa Igor Rusinowski, prezes Unilinku, największej multiagencji. - Będziemy podlegali kontroli KNF i pewnie na rynku pozostanie kilkanaście dużych organizacji.

Klienci pod rządami nowych regulacji będą lepiej chronieni, ale będą musieli bardziej świadomie kupować polisy. Przed podpisaniem umowy otrzymają mnóstwo papierów. I powinni się z nimi zapoznać, co będą potwierdzać podpisem.

Teraz zdarza się, że multiagenci wybierają oferty korzystne dla siebie (gdzie np. otrzymają wyższe prowizje od zakładu ubezpieczeń), a nie dla klienta. Po zmianach Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła badać, czy sprzedawca polisy wziął pod uwagę interes klienta.

- Naszym zdaniem przepisy są w dużej mierze adresowane do instytucji: organu nadzoru i rzecznika finansowego. To są wskazówki, jak dystrybutorzy powinni działać - podkreśla Anna Dąbrowska z biura rzecznika finansowego.

Ubezpieczenia
Hulajnogi na prąd wciąż bez obowiązkowego OC
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem