IATA poinformowała dziennikarzy, że maski będą chronić zdrowie podróżnych, ale wypowiedziała się przeciwko zostawianiu wolnych miejsc w środku rzędu, co popierała wcześniej.. Doradca medyczny tej organizacji, David Powell wyjaśnił, że maski i osłony twarzy na pokładzie będą częścią działań wobec podróżnych, obok sprawdzania ich stanu zdrowia (temperatury) przed lotem, aby była pewność, że nie mają gorączki. Dodatkowo przewidziano ulepszone procedury czyszczenia kabiny, pozwalające na bezpieczny ponowny start samolotu.

Lufthansa i Wizz Air już wprowadziły obowiązek zakładania masek podczas lotu, w Stanach zrobiły to United i Delta. Air France-KLM wprowadza to samo od 11 maja, od kiedy Francja zaczyna luzować ograniczenia związane z pandemią. Podróżni muszą sami zaopatrzyć się w nie i nie zdejmować przez cały czas lotu

W kwietniu dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac mówił, że zostawienie wolnego fotela w środku rzędu jest jednym z możliwych warunków wznowienia lotów, omawianych przez rządy na świecie. IATA zmieniła jednak zdanie, na telekonferencji prasowej 5 maja stwierdziła, że takie puste miejsce nie zwiększy bezpieczeństwa pasażerów — pisze Reuter.

Główny ekonomista IATA, Brian Pearce powiedział, że większość linii nie zarobiłaby pieniędzy w ubiegłym roku, gdyby z najbardziej używanych samolotów wymontować jedną trzecią foteli.