Rada nadzorcza PLL LOT odwołała prezesa zarządu Michała Fijoła

Michał Fijoł został odwołany przez radę nadzorczą ze stanowiska prezesa zarządu PLL LOT - poinformował we wtorek przewoźnik. W komunikacie podano, że odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych.

Aktualizacja: 27.11.2024 01:13 Publikacja: 26.11.2024 18:44

Były prezes LOT-u Michał Fijoł.

Były prezes LOT-u Michał Fijoł.

Foto: Materiały prasowe PLL LOT

ula

Portal money.pl informuje, że decyzja zapadła w dniu, kiedy decyzją rządu Polska Grupa Lotnicza, do której należy przewoźnik, trafiła pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury.

Czytaj więcej

LOT w dobrej kondycji. Ale prezesa chcą odwołać

Portal twierdzi, że pełniącym obowiązki prezesa ma zostać Jerzy Kurella, dotychczasowy członek zarządu ds. korporacyjnych.

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra aktywów państwowych podjął decyzję o przeniesieniu Polskiej Grupy Lotniczej do Ministerstwa Infrastruktury.

Kim jest Michał Fijoł

Rada nadzorcza LOT-u powołała Michała Fijoła na stanowisko prezesa spółki w czerwcu 2023 r. Fijoł związany jest z PLL LOT od stycznia 2016 r. - najpierw jako pełnomocnik zarządu ds. handlowych, a od marca 2017 r. jako członek zarządu ds. handlowych.

Już jako prezes menedżer zlecił przygotowanie strategii rozwoju narodowego przewoźnika na lata 2024 – 2028. Zakłada ona między innymi zwiększenie floty LOT-u z 75 do 110 maszyn i rozszerzenie siatki połączeń o co najmniej 20 kierunków (w momencie projektowania strategii było ich około 100), co też firma konsekwentnie realizuje.

Fijoł ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej, studiował też na Uniwersytecie w Osnabrück w Niemczech oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Czytaj więcej

LOT wybierze dziś prezesa. Wiadomo, kto jest najsilniejszym kandydatem

PGL i LOT przechodzą pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury

Spółki Polska Grupa Lotnicza, PLL LOT oraz LOT Aircraft Maintenance Services przechodzą pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury, co ma usprawnić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

"Do Ministerstwa Infrastruktury przeniesiony zostaje nadzór właścicielski nad: Polską Grupą Lotniczą Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie; Polskimi Liniami Lotniczymi "LOT" Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie; LOT Aircraft Maintenance Services Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. Rozwiązanie usprawni budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego" - napisano.

"W Ministerstwie Infrastruktury funkcjonuje Pełnomocnik Rządu ds. CPK. Skupienie w MI wszystkich podmiotów lotniczych korzystających z CPK jest ważne ze względu na trwające prace projektowe, które muszą uwzględniać potrzeby spółek Grupy PGL na nowym lotnisku" - dodano w komunikacie rządu.

Transport
Linie lotnicze ostrzegają: ubierz się porządnie, bo nie polecisz
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Transport
Milion dolarów na kampanię Trumpa nie pomógł. Elon Musk bierze się za Boeinga
Transport
Huragan Éowyn uderzył w Wyspy Brytyjskie. Lotniska i szkoły zamknięte. Nie działa kolej
Transport
Ruszył Generalny Pomiar Ruchu 2025. Jaki jest cel liczenia pojazdów na polskich drogach?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Transport
Ile kilometrów nowych dróg powstanie w Polsce w 2025 roku? GDDKiA wydała komunikat
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej