Pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek: To lotnisko zapewni Polsce bezpieczeństwo przed Rosją

- CPK zapewni Polsce bezpieczeństwo w razie agresji Rosji – powiedział w Radiu Zet Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK. - Jeśli mówimy tak, to znaczy wojskowi wykorzystają każdą możliwą infrastrukturę do celów obronnych. Jest jedno pytanie – kiedy ta infrastruktura powstanie – dodał pełnomocnik rządu.

Aktualizacja: 08.02.2024 09:01 Publikacja: 08.02.2024 08:27

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw Centraln

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Maciej Lasek powiedział, że terminy otwarcia lotniska przez poprzedni zarząd są całkowicie nierealne - Dziś mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji, które jest realne, a harmonogramy, o których byliśmy informowani przez ministra Horałę są zupełnie nierealne! 2028 2 pasy startowe? Nieeee, to są bajki – powiedział Maciej Lasek w radiu Zet.

Maciej Lasek: Termin otwarcia CPK w 2028 to bajka

Pełnomocnik ds. CPK przypomniał też, że polskie wojsko inwestuje w tej chwili w lotnisko w Zielonej Górze, NATO chce budować terminal przeładunkowy na lotnisku we Wrocławiu. Żadne z nich nie jest nawet w pobliżu CPK.

Czytaj więcej

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Termin oddania CPK w 2028 nierealistyczny

- Zewnętrzna firma, która przygotowywała na początku harmonogram, w 2019 roku zaproponowała, że lotnisko powstanie w 2030. Co zrobiła spółka? Zamówiła kolejną ekspertyzę, „dajcie nam taką ekspertyzę, żebyśmy mogli zakomunikować, że będzie 2027-2028” – dodał Lasek.

Pełnomocnik rządu ds. CPK przyznał, że „budżet nie jest z gumy” i w tej chwili dwie rzeczy konkurują ze sobą. - Popatrzmy, co trzeba zrobić dziś, żeby poprawić możliwości transportowe, jeśli chodzi o wojsko – powiedział Marcin Lasek.

Trzeba wykorzystać już istniejące lotniska lokalne

Pełnomocnik zauważył też, że jedno, wielkie, centralne lotnisko to jest też jedno, wielkie, duże zagrożenie. - Możemy powiedzieć: zbudujmy tam żelazną kopułę itd., ale może powinniśmy bronić Warszawy? Innych miast? - dodał.

- Nie przesądzam, czy będziemy budowali czy nie CPK. Jestem sceptyczny co do fatalnego prowadzenia inwestycji — powiedział Maciej Lasek, dodając, że należny wykorzystać bardziej już istniejące regionalne lotniska, tworząc sieć kolejową, która je połączy.

Czytaj więcej

CPK. Kolejne zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej. Jest zaskoczenie

Audyt w CPK już trwa

Maciej Lasek poinformował w Radiu Zet prowadzony jest audyt, ale nie przez zewnętrzną firmę, ale „siłami wewnętrznymi” biura pełnomocnika zarządu

Odpowiadając na pytanie o pierwszy wniosek z audytu Maciej Lasek odparł: nierealny harmonogram. - Nie powiem dokładnie, jaki będzie ostateczny wynik, ale ludzie pracujący w spółce mówią, że harmonogram nie jest realny. Prawdopodobieństwo utrzymania się w harmonogramie? Ludzie oceniają to poniżej 1 proc. – wyjaśnił.

Kierownictwo spółki zdawało sobie sprawę, że te terminy są absolutnie nierealne, ponieważ pracownicy CPK ostrzegali ich. Jednak zarząd ich nie słuchał, ponieważ założył sobie konkretną datę otwarcia lotniska. Co więcej rząd PiS nie przekazał na projekt pieniędzy, ponieważ - jak powiedział Lasek — nawet tam „kontestowano ten projekt”.

- 750 osób zatrudnionych w formie na umowach w tej chwili, a nie została nawet wbita pierwsza łopata. Chciałbym, żebyśmy skończyli audyt do pół roku od momentu, kiedy weszliśmy do spółki. Pod koniec czerwca chciałbym, żeby był - dodał pełnomocnik rządu.

Komentując krytyczne uwagi Michała Dworczyka pod swoim adresem Maciej Lasek Stwierdził, że "pan Michał Dworczyk mógłby zająć się pilnowaniem swojej skrzynki mailowej, a nie gadać głupoty". Dworczyk napisał na platformie X, że „kolejny strategiczny dla Polski projekt po #CPK do „zaorania”. Wszystko po to, żeby zachodni sąsiedzi się nie zdenerwowali”. Według posła PiS chodzi o zatrzymanie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Maciej Lasek powiedział, że terminy otwarcia lotniska przez poprzedni zarząd są całkowicie nierealne - Dziś mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji, które jest realne, a harmonogramy, o których byliśmy informowani przez ministra Horałę są zupełnie nierealne! 2028 2 pasy startowe? Nieeee, to są bajki – powiedział Maciej Lasek w radiu Zet.

Maciej Lasek: Termin otwarcia CPK w 2028 to bajka

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
100 zł za 8 dni jazdy pociągami. Koleje Śląskie kuszą na majówkę. A inni?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Transport
Singapurskie Changi nie jest już najlepszym lotniskiem na świecie
Transport
Polowanie na rosyjskie samoloty. Pomagają systemy śledzenia lotów
Transport
Andrzej Ilków, prezes PPL: Nie zapominamy o Lotnisku Chopina. Straciliśmy kilka lat
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Maciej Lasek: Nie wygaszamy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego