Pierwszy kraj zakazał lotów na krótkich dystansach

Od 23 maja we Francji obowiązuje zakaz lotów na dystanse, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż dwie i pół godziny.

Publikacja: 25.05.2023 13:27

Pierwszy kraj zakazał lotów na krótkich dystansach

Foto: Bloomberg

We wtorek 23 maja we Francji zaczął obowiązywać zakaz pasażerskich lotów krótkodystansowych. Krótki dystans zdefiniowano przy tym jako odległość, którą można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 2,5 godziny. W Republice Francuskiej, znanej z szybkich kolei TGV ten dystans może być całkiem spory – np. z Paryża do Bordaux jest ponad 500 km, ale najszybszy pociąg z Paris Montparnasse do Bordeaux St-Jean pokonuje trasę w nieco ponad 2 godziny. To porównywalny dystans podróży jak z Warszawy do Szczecina (polskie koleje pokonują tę trasę w ponad 6 lub 7 godzin).

Zrealizowaniem zobowiązania do wprowadzenia zakazu lotów na krótkie dystanse pochwalił się na Twitterze prezydent Republiki Emmanuel Macron. Który równocześnie podkreślił, że Francja jest pierwszym krajem, który dokonuje takiej rzeczy.

Celem zakazu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który w przypadku podróży lotniczych jest wielokrotnie większy niż w przypadku przejazdów kolejami. Zakaz ma zmniejszyć ilość wprowadzanych do atmosfery gazów cieplarnianych, co podkreślał, cytowany przez France24, minister transportu Clément Beaune.

Krytycy rozwiązania podkreślają, że zakaz jest w sumie „symboliczny”, a jego wdrożenie ma „minimalny” wpływ na emisje gazów cieplarnianych. Przedstawiciele linii lotniczych twierdzą, że francuski rząd powinien skupić się na wspieraniu „rzeczywiście znaczących rozwiązań” problemu, nie podpowiadając jednak jakie miałyby one być.

Czytaj więcej

Jak sprawić, by bilety kolejowe były tańsze

Zakaz uchwalono we francuskim parlamencie w 2021 roku, ale zgodę musiała wydać jeszcze Komisja Europejska, na co Francja poczekała. Zgodę Komisji Republika otrzymała w grudniu 2022 roku, dzięki czemu zakaz mógł wejść w życie 23 maja.

Na chwilę obecną zakaz lotów krótkodystansowych w przypadku, gdy dostępna jest alternatywna podróż w czasie krótszym niż 2,5 godziny, dotyczy połączeń krajowych i jest ważny w przypadku trzech połączeń – Paryż-Bordeaux, Paryż-Nantes i Paryż-Lyon. To oznacza, że nadal można latać np. z Paryża do Brukseli.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Transport
Linie lotnicze zbierają rezerwacje na lot elektrykiem. Odbędzie się w 2028 r.
Transport
Ukraińcy chcą więcej połączeń kolejowych z Polską. Testują swoje nowe wagony
Transport
Boeing zwiększa produkcję dreamlinerów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Transport
OT Logistics stawia na rozwój w portach
Transport
PKP Cargo odczuwa spowolnienie gospodarcze