Wielka awaria lotnicza w USA. Setki lotów odwołanych bądź opóźnionych

Pasażerowie, którzy mieli podróżować samolotami w USA w środę rano, zostali na ziemi. Padły systemy komputerowe i loty odwołano na polecenie regulatora ruchu lotniczego, Federal Aviation Administration (FAA).

Publikacja: 11.01.2023 14:14

Wielka awaria lotnicza w USA. Setki lotów odwołanych bądź opóźnionych

Foto: Adobe Stock

Rejsy krajowe oraz do/z USA są nadal opóźnione, a ok. 100 połączeń odwołano. Może to utrudnić podróże osobom przesiadającym się na amerykańskich lotniskach. W przypadku połączeń do/z Europy jest szansa, że do wieczora (wtedy jest najwięcej odlotów i przylotów) awaria zostanie usunięta.

Jako pierwsza poinformowała o tym amerykańska stacja telewizyjna NBC zapowiadając, że „sytuacja jest rozwojowa”. A FAA zwróciła się do pasażerów, by o informacje dotyczące ich podróży zwracali się do linii lotniczych i lotnisk.

FAA poinformowała na swojej stronie internetowej, że jej system powiadamiania o operacjach lotniczych (NOTAM) „zawiódł” w środę 11 stycznia rano. „Technicy pracują nad przywróceniem systemu, ale nie ma obecnie jakichkolwiek przewidywań dotyczących przywrócenia usług” – czytamy na stronie regulatora.

Czytaj więcej

Samolotem taniej niż PKP? Podwyżki w Intercity weszły w życie

Według internetowego portalu śledzenia lotów FlightAware około 760 lotów do i z USA, oraz połączeń krajowych zostało opóźnionych około 6.30 rano w środę rano czasu Wschodniego Wybrzeża USA. Ponad 100 lotów zostało odwołanych. „Wpływa to na operacje w Narodowym Systemie Przestrzeni Powietrznej” – poinformowała FAA. „FAA pracuje nad przywróceniem systemu powiadamiania o operacjach lotniczych. Prowadzimy teraz ostateczne kontrole walidacyjne i ponownie staramy się wypełnić system.  W miarę postępów będziemy dostarczać aktualizacji informacji. Ale to musi potrwać” – czytamy na stronie FAA

„Awaria systemu spowodowała uziemienie maszyn w portach lotniczych w całym kraju. Pasażerowie przylatujący i odlatujący mogą spodziewać się opóźnień dziś rano i przez cały dzień. Prosimy o kontakt z linią lotniczą i sprawdzenie statusu lotu przed wyruszeniem do AUS” – poinformowało międzynarodowe lotnisko Austin-Bergstrom w tweecie.

Mimo kłopotów w USA rejs LOT-u do Los Angeles wystartował bez problemu w środę rano z warszawskiego Lotniska Chopina. Nie jest również odwołany ani opóźniony rejs LOT-u do Chicago zaplanowany na 16.20.

Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Ukraińcy polecą dla Wizz Aira
Transport
Airbus produkuje coraz więcej, w Boeingu nadal problemy
Transport
Kraków: podróżny hub dla Ukraińców. Cenią wygodę, czystość i urodę miasta
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Po ataku Iranu na Izrael. Loty do Azji znów podrożeją