Pociąg litewskiego przewoźnika LTG Link wyjedzie z Wilna i przez Kowno dojedzie do przygranicznej Mockavy, gdzie tory rozmiaru europejskiego stykają się z szerokimi torami z czasów sowieckich. Dawniej tutaj odbywała się zmiana podwozi pociągów. Teraz pasażerowie przesiądą się do pociągu PKP Intercity i wyruszą w dalszą drogę do Warszawy i Krakowa.

Czytaj więcej

Białoruś wprowadza zakaz tranzytu kolejowego z Litwy. To problem dla Orlenu

„Pociąg zacznie kursować 11 grudnia. Trasa ta cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Litwy. Tylko w kilku pierwszych dniach, kiedy ruszyła sprzedaż biletów, LTG Link sprzedało ich kilkaset na grudniowe odjazdy” – powiedziała Kotrina Dzikaraitė przedstawicielka Kolei Litewskich dla portalu Delfi.

Najpopularniejsze daty to 16, 26 i 27 grudnia, gdzie niemal wszystkie bilety są już wyprzedane.

„Pociąg będzie kursował codziennie, więc pasażerowie będą mogli wybrać odpowiedni dla siebie termin” – dodała Dzikaraitė.

Czytaj więcej

Ważny rok dla Rail Baltica

Bilety można kupić zarówno przez LTG Link, jak i na stronie polskiego partnera Litwinów - PKP Intercity - www.intercity.pl. Litewskie koleje zapewniają, że wszystkie wagony będą miały toalety i gniazdka UBS i sieciowe. Na terenie Litwy w pociągu będzie darmowe wi-fi. Pasażerowie będą mogli też kupić napoje i jedzenie. W menu kawa, herbata, soki, woda, kanapki, czekolada, orzechy, ciasta.

Poziom usług spadnie po stronie polskiej - w pociągu Intercity, jak informuje przedstawicielka kolei litewskich, nie będzie wi-fi. Litewskie koleje uprzedzają też podróżnych, że lepiej zamówić jedzenie przed przyjazdem do Mockavy, ponieważ w pociągu polskiego partnera, czyli PKP Intercity jedzenie i napoje będą sprzedawane tylko na trasie Szepietowo-Warszawa.

Przesiadka zajmie od 22 do 33 minut. Na razie litewski pociąg nie jest też przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ale w przyszłości firma uwzględni potrzeby tej kategorii pasażerów.

Pociąg wyjeżdża z Wilna codziennie o 12.10, z Kowna o 13.20. Do Warszawy przyjeżdża o 20.13, a do Krakowa o 23.39. Podróż z przesiadką potrwa 9 h. Cena biletu to 25 euro do Warszawy i 30 euro do Krakowa. Dzieciom do lat 12 przysługują zniżki. Za przewóz roweru trzeba będzie zapłacić 10 euro, a za zwierzę 5 euro.