Jeszcze w czasie wakacji będzie można skorzystać z 45 km drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy (połączenie z A1) – Świecie Południe – Bydgoszcz Północ. To ważny odcinek dla ruchu turystycznego, gdyż Wrocław, Poznań i Bydgoszcz zyskają dzięki niemu ekspresowe połączenie z autostradą prowadzącą do Gdańska. Przed końcem sierpnia do ruchu zostanie włączony jeszcze 7-kilometrowy odcinek S7 pomiędzy węzłem Warszawa Lotnisko i Lesznowolą oraz 23 kilometry trasy S61 od Szczuczyna do węzła Ełk Południe.

Wysyp nowych odcinków zacznie się jednak od jesieni. Zostanie wtedy domknięty m.in. południowy wyjazd z Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S7 z odcinkiem Lesznowola – Tarczyn, co pozwoli przejechać trasą S7 z Warszawy do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. W ostatnich miesiącach roku uruchomiony zostanie również odcinek S7 z tunelem na zakopiance, a także ostatni brakujący fragment autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Ruch będzie się wówczas odbywał całą szerokością jezdni, ale z ograniczeniami prędkości, gdyż – jak twierdzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – w dalszym ciągu będzie to plac budowy. Ograniczenia na tym odcinku znikną dopiero wiosną przyszłego roku wraz z zakończeniem kontraktu.

Czytaj więcej

Nowe odcinki szybkich dróg ułatwią dojazd na wakacje. 345 km do końca roku

Za to jeszcze w połowie sierpnia zniknie ograniczenie prędkości na odcinku pomiędzy Kamieńskiem i Radomskiem. Także w połowie sierpnia uruchomione zostaną na tym fragmencie A1 Miejsca Obsługi Podróżnych: w Stobiecku Szlacheckim (Wschód i Zachód) oraz w Słostowicach (po wschodniej stronie autostrady). Na razie jednak będą miały I kategorię, tj. najniższą, obejmującą parking z miejscami do odpoczynku i toaletami. Docelowo MOP-y Stobiecko Szlacheckie Zachód i Słostowice mają mieć kategorię II, natomiast Stobiecko Szlacheckie Wschód – kategorię III.

– Wyłoniony w przetargu dzierżawca będzie miał za zadanie zbudować stację paliw i gastronomię w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy – zapowiada GDDKiA.

Na finalizowanym odcinku Piotrków Trybunalski – Kamieńsk planowana jest budowa czterech MOP-ów: w kierunku Katowic – Kargał Las (kategoria II), Wola Krzysztoporska (kategoria III) i Danielów (kategoria II), w kierunku Łodzi – Siomki (kategoria I I).

Od początku tego roku do końca lipca włączono do ruchu 61 km szybkich dróg, w tym dwa odcinki S19 o łącznej długości ok. 28 km, odcinek S14 Łódź Lublinek – Aleksandrów Łódzki, czyli fragment zachodniej obwodnicy aglomeracji łódzkiej, a także kawałek trasy S7 Napierki – Mława.