Grupa Deutsche Post DHL podjęła decyzję o zaprzestaniu od 1 września świadczenia usług ekspresowej dostawy towarów i dokumentów w Rosji. Dostawa z Rosji za granicę będzie nadal działać. Poinformowała o tym służba prasowa firmy. Dokumenty i towary otrzymane przed 31 sierpnia zostaną dostarczone.

Niemcy tłumaczą decyzję tym, że pojawiły się „istotne trudności techniczne związane z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury informatycznej, globalną strukturą operacyjną, a także ograniczeniami prawnymi (czyli sankcjami)”.

Rosyjski właściciel DHL Express zostanie odcięty od dostępu do globalnej sieci DHL. Sieć zapewnia automatyzację procesów dostaw na terenie Rosji. „Oznacza to, że klienci nie mogą tworzyć ani składać nowych zamówień na dostawę dokumentów i towarów w Rosji w globalnym systemie informacyjnym DHL Express”, podała firma w oświadczeniu.

Po napaści Rosji na Ukrainę z rosyjskiego rynku wycofały się największe firmy kurierskie m.in. amerykańskie firmy logistyczne FedEx i UPS już w lutym, a europejskie w marcu. Niemcy z DHL zostali i bez żadnej refleksji robili biznes z krajem, który morduje bezbronnych ludzi, gwałci i niszczy na sąsiedniej Ukrainie.