LOT, który nie jest wprawdzie największą linią lotniczą operującą z JFK negocjował swój status jednego z przewoźników- gospodarzy przez ponad dwa lata. Polska linia lata z tego portu od prawie 50 lat.

Nowy Terminal One (NTO) będzie najnowocześniejszy na JFK, a wartość tego projektu wynosi ponad 9,5 mld dolarów. Budowa ma ruszyć latem 2022.

Terminal będzie budowany w kilku etapach, z których jako pierwszy zaplanowano nową halę przylotów i odlotów. Otwarcie pierwszego etapu tej inwestycji planowane jest na 2026 rok. Jej ukończenie i udostępnienie całego nowego terminala pasażerom planowane jest na rok 2030.

Budowa nowego terminala zostanie sfinansowana przez prywatne międzynarodowe konsorcjum, z którym porozumienie podpisała zarządzająca JFK spółka Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ). Głównym inwestorem jest hiszpański Ferrovial oraz Carlyle — grupa inwestycyjna z kapitałem 345 mld dol. i JLC Infrastructure i oraz grupa finansowo-ubezpieczeniowa Ullico Inc.

NTO będzie miał powierzchnię ponad 220.000 metrów kwadratowych i 23 tzw. rękawy łączące terminal z samolotami.

Szacuje się, że projekt wygeneruje ponad 10 000 miejsc pracy, w tym ponad 6000 przy robotach budowlanych.

— Nasza obecność w Nowym Jorku sięga 1973 roku, czyli od prawie 50 lat łączymy ludzi między Europą a tą tętniącą życiem metropolią. Dziś LOT ma zaszczyt być głównym przewoźnikiem w tym najnowocześniejszym terminalu. Jest to również wyraz uznania dla Polskich Linii Lotniczych LOT za blisko 50-letnią obecność w Nowym Jorku. Bycie w tak wąskim gronie głównych przewoźników to doskonały początek kolejnego półwiecza naszej nowojorskiej przygody – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Jako współgospodarz terminala polski przewoźnik będzie miał własne stanowiska odprawy biletowo-bagażowej oraz dwupoziomową poczekalnia biznesowa z bezpośrednim dostępem do samolotu. Po ukończeniu, NTO stanie się największym terminalem na lotnisku JFK i będzie w całości obsługiwał ruch międzynarodowy.

To już drugi zagraniczny terminal, którego LOT jest współgospodarzem. W 2014 roku brytyjska królowa Elżbieta II zainaugurowała działalność Terminalu 2 na lotnisku Heathrow w Londynie, noszącym również nazwę Terminalu Królowej. Odprawiają się tam wszystkie linie lotnicze należące do sojuszu Star Alliance, do którego należy również polski przewoźnik.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Coraz mniej połączeń lotniczych w Warszawie. Jest lista priorytetowych tras