NS Champion, obsługiwany przez Sovcomflot, dużą firmę żeglugową, w większości należącą do Rosji, ma zacumować we wtorek w terminalu naftowym Flotta na Orkadach, aby odebrać ropę.

Jak podaje "The Guardian" Rada Orkadów poinformowała, że zgodnie ze stanowiskiem ​​rządu Wielkiej Brytanii obecnie nie można odmówić temu statkowi pozwolenia na dokowanie.

Rzecznik rządu Wielkiej Brytanii zwrócił z kolei uwagę na fakt, że w brytyjskich portach wciąż cumuje wiele rosyjskich statków, pomimo nasilających się embarg handlowych wobec rosyjskich przedsiębiorstw i podmiotów państwowych.

Czytaj więcej

Rosyjski statek zatrzymany na Kanale La Manche

W zeszłym tygodniu Francuzi skonfiskowali rosyjski statek towarowy Baltic Leader przewożący samochody, należący do rosyjskiego spedytora objętego sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską na Moskwę. Budowa staku była finansowana przez również obłożony sankcjami rosyjski bank VEB.

- Zdajemy sobie sprawę z obaw dotyczących statków powiązanych z Rosją, które mogą potencjalnie dokować w Wielkiej Brytanii i pracujemy nad przepisami ograniczającymi dla nich dostęp – powiedział rzecznik.

- Omawiamy już tę kwestię z rządem szkockim, a rozważane sankcje są częścią szerszego pakietu opracowywanego przez rząd Wielkiej Brytanii - dodał.