Jak ustaliły służby francuskie, statek należy do rosyjskiego spedytora objętego sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską na Moskwę – podaje agencja prasowa AFP. Budowa Baltic Leadera była finansowana przez również obłożony sankcjami rosyjski bank VEB.

Rosyjska jednostka zatrzymana została przez łódź patrolową francuskich celników wspieranych przez marynarkę wojenną i żandarmerię. — Ro-Ro Baltic Leader opuścił Rouen pod rosyjską banderą. A z powodu sankcji nie miał prawa na wpłynięcie do Kanału La Manche – powiedziała AFP Véronique Magnin, odpowiadająca za komunikację w Prefekturze Morskiej.

Sankcje nałożone przez Unię Europejską obejmują pięć rosyjskich statków. Są to dwa tankowce aframax: Linda i Pegas, kontenerowce Fesco Magadan i Fesco Moneron oraz właśnie 127-metrowy Ro-Ro Baltic Leader, zbudowany w 2000 roku.

Czytaj więcej

Ukraińcy za darmo pojadą pociągiem w Polsce, Czechach i na Słowacji

W sobotę wczesnym popołudniem francuskie służby celne prowadziły przesłuchania, w wyniku których miała zostać podjęta decyzja, co ostatecznie stanie się z Baltic Leaderem i ładunkiem znajdującym się na jego pokładzie.