LOT szykuje masowe zwolnienia, związkowcy protestują

LOT poinformował, że zwolni 150 etatowych stewardess, 50 kapitanów i 100 pracowników personelu naziemnego. Związkowcy zamierzają zanieść sprawę do sądu i planują protesty.

Aktualizacja: 08.01.2021 22:19 Publikacja: 08.01.2021 22:12

LOT szykuje masowe zwolnienia, związkowcy protestują

Foto: Fot. Lotnisko Chopina

Pod koniec grudnia Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły plan masowych zwolnień grupowych w pierwszej połowie 2021 roku w związku z trudną sytuacją finansową wywołaną pandemią COVID-19, która uderzyła w całą branżę lotniczą.

W piątek 8 stycznia podczas spotkania przedstawicieli zarządu LOT ze związkami zawodowymi przedstawiono szczegóły planu nadchodzących zwolnień. Pracę stracić ma w sumie 300 osób zatrudnionych na etatach, czyli ok. 18 proc. całej załogi. Wśród nich będzie 150 stewardess i stewardów, 50 kapitanów oraz 100 pracowników personelu naziemnego.

Związkowcy wyrazili oburzenie wobec tak drastycznych redukcji, które - jak podkreślają - obejmują wyłącznie etatowców, a nie uwzględniają żadnych pracowników samozatrudnionych w LOT.

„Zdecydowanie protestujemy wobec planów masowych zwolnień w Polskich Liniach Lotniczych LOT” - piszą w oświadczeniu Piotr Szumlewicz i Monika Żelazik z zarządu Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

„Pracodawca nie wskazał przejrzystych kryteriów zwolnień i nie podał żadnych przyczyn, dlaczego chce pozbyć się pracowników etatowych. Jednocześnie w ostatnich miesiącach firma faworyzuje samozatrudnionych i im przydziela zdecydowaną większość lotów. Innymi słowy zarząd firmy celowo prowadzi politykę uderzającą w pracowników etatowych. To działania nieuzasadnione, antypracownicze i szkodliwe dla narodowego przewoźnika” - podkreślają.

Związkowcy zapowiedzieli, że nie zostawią działań zarządu LOT bez odpowiedzi i rozważają skierowanie sprawy na drogę sądową.

„Niedawno złożyliśmy wniosek na policję w sprawie niezgodnego z prawem funkcjonowania niezarejestrowanej agencji zatrudnienia, LOT CREW, która podpisuje umowy z pilotami w ramach kontraktów B2B. We współpracy z posłami opozycji planujemy zorganizować posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury poświęcone sytuacji w PLL LOT. Jeżeli zarząd firmy nie zrezygnuje ze zwolnień, będziemy kwestionować je przed sądem” - ostrzegają.

Związkowa Alternatywa planuje w najbliższym czasie zorganizować także akcje protestacyjne przeciwko masowym zwolnieniom z firmie.

Na koniec 2020 roku LOT zatrudniał na etacie ponad 1600 pracowników, w tym około 270 pilotów, ponad 500 stewardess i stewardów i ponad 700 członków personelu naziemnego. Drugie tyle stanowili samozatrudnieni współpracownicy.

Transport
Skutek zachodnich sankcji: rynek samochodów Rosji zdominowany przez Chińczyków
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Transport
Bezpieczniejsze loty w Europie 10 lat po katastrofie samolotu Germanwings
Transport
Inwestycja BYD na Węgrzech pod lupą Komisji Europejskiej
Transport
Uber oferuje 20 godzin darmowej opieki nad dziećmi, by zachęcić kobiety do pracy
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Transport
Dlaczego pożar na Heathrow spowodował globalne turbulencje
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście