Pod koniec grudnia Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły plan masowych zwolnień grupowych w pierwszej połowie 2021 roku w związku z trudną sytuacją finansową wywołaną pandemią COVID-19, która uderzyła w całą branżę lotniczą.

W piątek 8 stycznia podczas spotkania przedstawicieli zarządu LOT ze związkami zawodowymi przedstawiono szczegóły planu nadchodzących zwolnień. Pracę stracić ma w sumie 300 osób zatrudnionych na etatach, czyli ok. 18 proc. całej załogi. Wśród nich będzie 150 stewardess i stewardów, 50 kapitanów oraz 100 pracowników personelu naziemnego.

Związkowcy wyrazili oburzenie wobec tak drastycznych redukcji, które - jak podkreślają - obejmują wyłącznie etatowców, a nie uwzględniają żadnych pracowników samozatrudnionych w LOT.

„Zdecydowanie protestujemy wobec planów masowych zwolnień w Polskich Liniach Lotniczych LOT” - piszą w oświadczeniu Piotr Szumlewicz i Monika Żelazik z zarządu Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

„Pracodawca nie wskazał przejrzystych kryteriów zwolnień i nie podał żadnych przyczyn, dlaczego chce pozbyć się pracowników etatowych. Jednocześnie w ostatnich miesiącach firma faworyzuje samozatrudnionych i im przydziela zdecydowaną większość lotów. Innymi słowy zarząd firmy celowo prowadzi politykę uderzającą w pracowników etatowych. To działania nieuzasadnione, antypracownicze i szkodliwe dla narodowego przewoźnika” - podkreślają.

Związkowcy zapowiedzieli, że nie zostawią działań zarządu LOT bez odpowiedzi i rozważają skierowanie sprawy na drogę sądową.

„Niedawno złożyliśmy wniosek na policję w sprawie niezgodnego z prawem funkcjonowania niezarejestrowanej agencji zatrudnienia, LOT CREW, która podpisuje umowy z pilotami w ramach kontraktów B2B. We współpracy z posłami opozycji planujemy zorganizować posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury poświęcone sytuacji w PLL LOT. Jeżeli zarząd firmy nie zrezygnuje ze zwolnień, będziemy kwestionować je przed sądem” - ostrzegają.

Związkowa Alternatywa planuje w najbliższym czasie zorganizować także akcje protestacyjne przeciwko masowym zwolnieniom z firmie.

Na koniec 2020 roku LOT zatrudniał na etacie ponad 1600 pracowników, w tym około 270 pilotów, ponad 500 stewardess i stewardów i ponad 700 członków personelu naziemnego. Drugie tyle stanowili samozatrudnieni współpracownicy.

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW