Trzy drużyny młodych hokeistów z Czech, Rosji i Finlandii miały wylecieć z Calgary w Nowy Rok po tym, jak z powodu pandemii odwołane zostały Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Juniorów. Po dwóch dniach rozgrywek, przy kolejnym testowaniu zawodników, wśród 10 uczestniczących w zawodach drużyn wykryto kilka przypadków zakażenia COVID-19 . Zdecydowano więc, że sportowcy powinni wrócić do swoich krajów. Finowie, Czesi i Rosjanie mieli wylecieć rejsem Air Canada AC848 do Frankfurtu i tam przesiąść się na kolejne połączenia.

Młodzi Rosjanie , którzy wcześniej pili alkohol w lotniskowym barze po wejściu na pokład odmówili założenia masek, a kiedy już usiedli na swoich miejscach z tyłu samolotu zaczęli palić papierosy. Pozostali pasażerowie zaprotestowali, więc zdecydowano, że wszyscy znajdujący się na pokładzie mają opuścić samolot i ponownie, po sprawdzeniu dokumentów, zostaną tam wpuszczeni. Tyle, że w Kanadzie zatrzymano nie tylko skandalicznie zachowujących się Rosjan, ale i drużynę czeską. Otakar Cerny, opiekujący się drużyną młodych Czechów próbował się dowiedzieć dlaczego ukarany został także jego zespół, ale nie otrzymał odpowiedzi. Nie był w stanie tego zrozumieć, skoro siedzący obok jego zawodników fińscy hokeiści bez problemu zostali bez problemu wpuszczeni na pokład, kiedy władze lotniska zdecydowały się na kolejny boarding, a problemy stwarzała jedynie drużyna rosyjska. Zdaniem osób znajdujących się na pokładzie Czesi zostali ukarani „przez przypadek”.

Także Otakar Cerny uważa, że jego zespół został tylko dlatego, że zawodnicy mieli bluzy bardzo podobne do tych, jakie nosili Rosjanie. - Ostatecznie Air Canada nas przeprosiły, zorganizowały hotel dla naszego zespołu i zmienili nam rezerwację na lot do Frankfurtu następnego dnia. Dostaliśmy także zapewnienie, że nie znajdziemy się w tym samym samolocie, co Rosjanie - relacjonował incydent Otakar Cerny.

Ostatecznie rejs noworoczny AC848 odleciał z ponad trzygodzinnym opóźnieniem. A Rosjanie mieli wsiąść do samolotu odlatującego 3 stycznia. Jak przyznał rosyjskiemu dziennikowi „Izwiestia” trener rosyjskiej drużyny, Siergiej Zubow jego zawodnicy zostali usunięci z pokładu z powodu odmowy założenia masek i bardzo restrykcyjnych kanadyjskich przepisów obowiązujących w czasie pandemii.