Koniec wojny z Uberem. Rząd wspiera amerykańskiego giganta

Amerykański gigant ogłasza inwestycje w Polsce. Rządzący się cieszą, taksówkarze protestują.

Aktualizacja: 23.01.2019 13:06 Publikacja: 22.01.2019 20:00

Koniec wojny z Uberem. Rząd wspiera amerykańskiego giganta

Foto: Adobe Stock

Ciągnący się od lat serial walki administracji państwowej i legalnych taksówkarzy z aplikacją łączącą pasażerów i kierowców zbliża się do końca. Projekt ustawy, która uderzała w model biznesowy Ubera, zaległ w rządowych szufladach chyba na dobre. We wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który odpowiada za nowelizację przepisów o transporcie, i minister cyfryzacji Marek Zagórski w asyście Jamiego Heywooda, szefa Ubera na Europę Północno-Wschodnią, ogłosili plan inwestycji amerykańskiej firmy. Uber zainwestuje ponad 37 mln zł w krakowskie laboratorium badawczo-rozwojowe dla rowerów elektrycznych i hulajnóg oraz Centrum Usług Biznesowych. Zatrudni też dodatkowe 230 osób.

Czytaj także: Bliski finał polowania na Ubera

– W centrum pracę znajdą polscy inżynierowie. Ta inwestycja to potwierdzenie, że tworzymy w Polsce dobre środowisko dla innowacji – mówił minister Zagórski.

– Nasi inżynierowie nie będą musieli wyjeżdżać do pracy za granicą – wtórował mu minister Adamczyk.

W tym czasie za oknami resortu cyfryzacji, w którym trwała konferencja, protestowali taksówkarze. – Ogłoszenie tej inwestycji z udziałem ministra infrastruktury to majstersztyk ze strony lobbystów Ubera – komentuje Paweł Osowski, prezes firmy taksówkarskiej Ecocar. Przekonuje, że przekaz jest jasny: spółka, która w świetle przepisów działa w szarej strefie, dalej może działać na rynku wartym setki milionów złotych rocznie. – To spotkanie to takie mrugnięcie okiem, a inwestycje Ubera to swoista umowa offsetowa – oburza się Osowski. – W kolejnych miastach na świecie Uber jest ograniczany, nic dziwnego więc, że firma inwestuje w relacje tam, gdzie widzi potencjał polityczny dla swojego biznesu – dodaje szef Ecocara.

– Mamy nadzieję, że jako polska firma będziemy mogli liczyć na podobne wsparcie ministerstwa, kiedy będziemy ogłaszać plany naszych dalszych inwestycji, które już teraz przekroczyły kwoty zapowiedziane przez Ubera – wtóruje mu Jarosław Grabowski, prezes iTaxi.

Przedstawiciele branży wysłali we wtorek do premiera list, w którym domagają się kontynuacji prac nad nową ustawą o transporcie. Część taksówkarzy grozi protestami.

Uber jednak zaprzecza, jakoby inwestycje miały związek z ustawą. Twierdzi, że decyzje w sprawie laboratorium zapadły już w kwietniu 2018 r., a Centrum Usług Biznesowych rozwijane jest od 2016 r.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Transport
Autostrady do poszerzenia o dodatkowy pas ruchu
Transport
Rosjanie boją się polskiego zakazu dla tirów. Pułapka się zamyka
Transport
Kolej nie dla Wrocławia. "Premier zapomniał o swoim rodzinnym mieście"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Transport
Ryanair: duży zysk, latem 3000 lotów dziennie
Transport
Boeing znowu wydaje gotowe B737 MAX