Podczas dwudniowej konferencji Rail Baltica Global Forum 2017 w Rydze spotkali się przedstawiciele prawie 200 firm z 18 krajów zainteresowanych inwestycją, oraz politycy i urzędnicy m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Finlandii. Forum zorganizowała RB Rail, spółka joint venture Litwy, Łotwy i Estonii, która nadzoruje realizację inwestycji na odcinku przebiegającym przez te kraje.
Według przedstawionych obliczeń firmy konsultingowej EY (dawny Ernst&Young), całkowity koszt budowy trasy kolejowej z torami o szerokości europejskiej (1435 mm) od Tallina przez Rygę, Kowno (z odnogą do Wilna) i do granicy z Polską ma kosztować 5,788 miliarda euro. Z tego 85 procent to pieniądze z Unii Europejskiej, trzy kraje nadbałtyckie wyłożą 1,154 miliarda euro.
Eksperci obliczyli, że zysk socjalno-ekonomiczny z projektu wyniesie w sumie 16 mld euro. W kwocie tej są dochody z przewozów pasażerskich i towarowych, zmniejszenie zanieczyszczeń itp. Rentowność poszczególnych operatorów kolejowych zależna już będzie od ich umiejętności przyciągnięcia pasażerów i towarów. Pociągi pasażerskie mają kursować z prędkością maksymalną 240 km/h, a towarowe - 120 km/h.
Ceny biletów powinny być na poziomie 38 euro na trasie Ryga - Tallin (1 h i 55 min) i Ryga - Wilno (2 h o 1 min) i 76 euro między Tallinem a Wilnem (4 h 5 min). Polska jest obserwatorem w ramach tzw. Grupy Zadaniowej Rail Baltica od 2012 r. Jest to forum współpracy państw bałtyckich, Finlandii i Komisji Europejskiej na rzecz realizacji tej inwestycji.
Polski odcinek Rail Baltica to linia E75 na odcinku Warszawa – Białystok – Ełk – Trakiszki – granica państwa z Litwą o długości ok. 340 km. Długość całego szlaku Rail Baltica między Warszawą a Tallinem wynosi ok. 1000 km.