Telewizja publiczna dostała do ręki świetny materiał. „Dom nad rozlewiskiem” sprzedał się w nakładzie ponad 215 tysięcy egzemplarzy. Pytanie tylko – czy twórcom serialu udało się przełożyć popularność książki na wysokie słupki oglądalności, a przede wszystkim nakręcić dobrą, wciągającą historię. Do napisania scenariusza zatrudnili profesjonalistów. Małgorzata Kalicińska nie brała udziału w pracy nad nim.

– Materia filmu bardzo różni się od literackiej. Gospodyni domowej mogło niechcący wyjść napisanie powieści, ale ten numer nie przejdzie ze scenariuszem – mówi pisarka „Rzeczpospolitej”. – Żeby go stworzyć, trzeba mieć fachowe wykształcenie i wiedzę o filmie. Wiem, że mi tego brakuje. Każdy powinien robić to, do czego został stworzony. Twórcy serialu konsultowali się ze mną, prosili o radę w niektórych kwestiach. Ale nie siedziałam im na karku, nie wymuszałam czegokolwiek.

Reżyser serialu Adek Drabiński zapowiada, że telewizyjny „Dom nad rozlewiskiem” ma nietypową formę scenariusza. Będzie to rodzaj pamiętnika, z którego czytamy poszczególne kartki, ale niekoniecznie po kolei. Pozornie odległe obrazy stopniowo ułożą się w całość.

Będziemy śledzić losy Małgosi, pracowitej 40-latki, zaradnej i obowiązkowej, ale niepewnej siebie. Jej życie zmieni się, gdy straci doskonałą pracę w agencji reklamowej Hop-Art Media, a przy okazji zda sobie sprawę, że jej małżeństwo przeżywa kryzys. Próby znalezienia nowej posady skończą się fiaskiem, związek z mężem Konradem (Piotr Grabowski) rozpadnie się. Bohaterka postanowi wyjechać z miasta i odwiedzić mieszkającą na Mazurach matkę, z którą od lat nie miała kontaktu. Nowe otoczenie stanie się szansą na odnalezienie spokoju, przyjaźni, a być może także prawdziwej miłości.

Małgosi towarzyszy córka Marysia (Olga Frycz), wesoła i bezkonfliktowa studentka zarządzania, która w wolnych chwilach gra z kolegami w zespole klezmerskim. Małgosia i Marysia zawsze mogą też liczyć na wsparcie Zofii (Zofia Kucówna), mamy Konrada. Łagodna i dostojna dama z klasą świetnie dogaduje się z wnuczką, a dla byłej synowej wciąż jest opoką i powiernicą.

Galeria kobiecych postaci sprawia, że to serial tworzony przede wszystkim z myślą o paniach. Ale twórcy mają nadzieję, że przypadnie do gustu wszystkim lubiącym opowieści o zmaganiu się z przeciwnościami losu i tym, którzy wierzą, że dom rodzinny to najważniejsze miejsce na ziemi.

Scenarzyści stanęli przed trudnym zadaniem przerobienia epickiej opowieści na serial. Wśród zmian najbardziej rzuca się w oczy to, że Joanna Brodzik jest o 10 lat młodsza od bohaterki książki. – Grono bohaterów zostało odmłodzone – mówi Małgorzata Kalicińska. – To celowy zabieg, żeby nie tworzyć serialu z pewnym ograniczeniem wiekowym. Realizatorzy, powierzając rolę Joasi Brodzik, chcieli pokazać, że nie tylko 50-latki tracą pracę. Młode i piękne kobiety też czasem ktoś wywala z roboty.

Autorka dodaje, że nie widziała gotowych odcinków. – Jako widz zasiądę przed ekranem w niedzielę. Będę miała chusteczkę przy sobie, bo pewnie się wzruszę. Z radości. Bywałam na planie i to naprawdę niezwykłe uczucie, gdy wielcy aktorzy, jak pani Zofia Kucówna, mówią moim tekstem.

[ramka]Najpopularniejsze polskie seriale 1 – 27 września 2009

1. M jak miłość TVP 2 7,310 mln

2. Barwy szczęścia TVP 2 4,393 mln

3. Na dobre i na złe TVP 2 4,530 mln

4. Ojciec Mateusz TVP 1 3,676 mln

5. Przystań TVP 1 3,417 mln

6. Mała wielka miłość TVP 1 3,254 mln

7. Czas honoru TVP 1 3,238 mln

8. Klan TVP 1 3,580 mln

9. Londyńczycy TVP 1 2,998 mln

10. Złotopolscy TVP 2 2,686 mln[/ramka]

Dom nad rozlewiskiem

tvp 1 | 20.15 | NIEDZIELA | 15.10 | PONIEDZIAŁEK