Zachęcam do obejrzenia „Niedzieli z...” w TVP Kultura, której bohaterem będzie Teatr Współczesny, obchodzący w tym roku 60-lecie istnienia. Obok rozmów i wspomnień w studiu telewizyjnym (niedziela, godz. 17.05, 19.10) stacja przypomni spektakl „Rozbity dzban” Heinricha von Kleista (niedziela, godz. 20.00). Wyreżyserowałem go w 1992 roku na inaugurację Teatru Małego, który był wówczas sceną Współczesnego. Telewizja, zainteresowana rejestracją dużych, ciekawych ról aktorskich, grała go cztery lata później.

To benefis Wiesława Michnikowskiego, ale warto wrócić do tego spektaklu również ze względu na dowcipne tłumaczenie Jacka Burasa, który komedię Kleista nieco uwspółcześnił.

Polecam także dokument „Sprawy teatralne Erwina Axera” (TVP Kultura, niedziela, godz. 18.00) opowiadający o pierwszym trzydziestoleciu Teatru Współczesnego. Dobrym uzupełnieniem tej pozycji może być film poświęcony dramatopisarzowi, którego teksty najczęściej goszczą na afiszu Współczesnego – „Mrożek. Życie, dzieło, wielkość” (TVP Kultura, wtorek, godz. 10.00). Obchody 60-lecia rozpoczęliśmy właśnie od wieczoru autorskiego Sławomira Mrożka z okazji wydania jego korespondencji z Adamem Tarnem, założycielem pisma „Dialog”. Od tamtej pory organizujemy serię spotkań i projekcji jubileuszowych z udziałem publiczności. Mam nadzieję, że ich atmosferę uda nam się przenieść do TVP Kultura. Choć nie jestem pewien, czy w studiu będziemy tak wyluzowani jak na własnej scenie.

Sam, włączając telewizję, staram się nie skakać po kanałach, choć oczywiście tę chorobę przeszedłem, podobnie jak większość osób, które dostały do rąk pilota. Wybieram teatr i dobry film. W tym tygodniu ciekawie zapowiada się dokument poświęcony Krzysztofowi Komedzie „Komeda – muzyczne ścieżki życia” (TVP 2, sobota, godz. 16.30). Od czasu do czasu lubię też włączyć Discovery Channel. Jako dyrektor i reżyser, który musi mieć smykałkę do techniki, z przyjemnością oglądam pokazywaną tam serię „Jak to jest zrobione” (poniedziałek, godz. 20.00).