13 stycznia 1965 roku w warszawskiej kawiarni „Nowy Świat” odbył się jego pierwszy występ: „Spotkamy się na Nowym Świecie”. Znakomite skecze i piosenki, takie jak „Sęk” w wykonaniu Dziewońskiego i Michnikowskiego, pamiętane są do dziś. Wcześnie widzowie zdążyli już pokochać Dudka Dziewońskiego jako Kuszelasa w Kabarecie Starszych Panów. Bardzo liczył się z Jerzym Wasowskim – jak wspominają jego przyjaciele.

– W jego towarzystwie nagle wszyscy poprawiali marynarki – pamięta Roman Dziewoński.

W pierwszym zespole Kabaretu Dudek znaleźli się Wiesław Michnikowski, Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas i Jan Kobuszewski. W latach 1965 - 75 kabaret wystąpił około 1000 razy pokazując dziewięć programów. Dziewoński miał dar gromadzenia najciekawszych artystów. Wojciech Młynarski dostarczał świetne teksty. Występowali m.in. Barbara Rylska, Teresa Lipowska, Anna Seniuk, Magdalena Zawadzka, Anita Dymszówna, Ewa Wiśniewska, Irena Karel, Małgorzata Niemirska, Wieńczysław Gliński, Bogumił Kobiela, Bronisław Pawlik, Wojciech Pokora i inni.

– Rzeczy zabawne trzeba traktować poważnie – mówił Dziewoński w archiwalnym programie z 1966 roku tłumacząc, dlaczego odpowiednim miejscem dla tworzonego przez niego kabaretu nie była telewizja.

Znajomi i przyjaciele zgodnie twierdzili, że Dziewoński miał ogromne poczucie humoru i był człowiekiem niezmiernie towarzyskim, choć sam uważał, że jego najistotniejszą cechą była samotność. 

– Potrafił być poważny – pamięta Grażyna Barszczewska. – Nigdy nie było atmosfery zadęcia. Był naszym przyjacielem.

– Tworzył namiastkę przedwojennego życia artystycznego, co było dla niego bardzo ważne – opowiada o Dziewońskim jego syn Roman Dziewoński.

O kabarecie opowiadają w programie także: Magdalena Zawadzka, związana z kabaretem przez wiele lat oraz Adrianna Godlewska i Paweł Wawrzecki.

Uzupełnieniem „Niedzieli z…” będzie przypomnienie występu Kabaretu Dudek Edwarda Dziewońskiego zarejestrowanego w studio koncertowym Programu III Polskiego Radia (początek emisji 18.10) oraz występu Kabaretu Dudek w telewizyjnej kawiarni Kaprys (początek 19.20).

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły