Twórcy 13-odcinkowej mini serii, wyprodukowanej w 2002 roku na zamówienie brytyjskiej telewizji ITV, przystępując do pracy mieli świadomość, że przed nimi trudne zadanie. Trzytomowa powieść Galsworthy’ego należy do kanonu angielskiej literatury, a nakręcona w 1967 roku serialowa wersja zdążyła osiągnąć status pozycji kultowej.

Autorzy nowej adaptacji pozostali wierni sprawdzonemu wzorcowi. Nakręcili klasyczną opowieść o miłości, zdradzie i rodzinnych intrygach. Na pierwszym planie mamy osobiste perypetie bohaterów, a w tle wydarzenia historyczne z przełomu XIX i XX wieku. Filmowcy zadbali o detale takie jak wspaniałe kostiumy i piękne wnętrza, a także o niezłą obsadę aktorską, w której zobaczymy m.in. Damiana Lewisa, Ginę McKee oraz Gilian Kearney.

Tytułowy ród Forsyte’ów należy do szanowanej i zamożnej części brytyjskiego społeczeństwa. Są przedstawicielami wyższej klasy średniej. Sami dorobili się majątku i robią wszystko, by utrzymać wypracowaną pozycję.

Akcja pierwszego odcinka rozpoczyna się podczas przyjęcia zaręczynowego Winifred Forsyte i Montague’a Dartie. Rodzina krytycznie ocenia narzeczonego, biorąc pod uwagę nie tyle cechy charakteru, co zasobność portfela. Senior rodu James Forsyte nie chce, żeby w ręce przyszłego zięcia trafiło zbyt wiele pieniędzy, dlatego nie daje córce posagu. Obiecuje jedynie wynająć nowożeńcom dom i zapewnić środki na bieżące wydatki. W tych decyzjach wspiera ojca Soames Forsyte, który z czasem staje się najważniejszą postacią w rodzinie, a także głównym bohaterem serialu. Zakochuje się w pięknej Irene Heron. Wykształcona, lubiąca muzykę i malarstwo kobieta nie odwzajemnia jego uczucia. W końcu godzi się na małżeństwo, ale czuje się w nim nieszczęśliwa i samotna. Sytuacja zmienia się, gdy poznaje seksownego architekta Philipa Bossiney’a...

21.30 | tvn style | środa