Gospodarz cyklu swoją wyprawę rozpoczyna od Nowego Jorku i Long Island. Tam trafia do Longhouse (na zdjęciu), ekscentrycznej posiadłości projektanta i twórcy tkanin artystycznych – Jacka Larsena. Jego ogród założony w lat 80. przypomina galerię sztuki. Pośród drzew i alejek znajdują się eksponaty pochodzące z różnych krajów i epok.

Następnie Monty Don wyrusza do Monticello, rezydencji Thomasa Jeffersona, leżącej 160 km na południowy zachód od Waszyngtonu, w Charlottesville. Okazuje się, że trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych, autor Deklaracji Niepodległości, był znakomitym ogrodnikiem i rolnikiem. Z pasją uprawiał warzywa, fascynowała go architektura krajobrazu. Uważał, że rośliny mają znaczenie społeczne. Swoją willę zaczął budować w 1767 roku i przez 40 lat dopracowywał jej najdrobniejsze szczegóły.

Ostatnim przystankiem podróży jest Kalifornia. Monty zwiedza m.in. ogród botaniczny założony przez magnata kolejowego Henry’ego Huntingtona oraz ogrody reżysera Rolanda Emmericha („Dzień Niepodległości”, „Godzilla”, „2012”).

Każde miejsce ma swoją historię ściśle związaną z biografią właściciela. Ale także gospodarz programu Monty Don jest postacią niebanalną. W latach 80. razem z żoną stworzył odnoszącą sukcesy firmę biżuteryjną. Gdy dekadę później zbankrutował, opisał swoje doświadczenia w książce. Potem związał się z mediami. Zaczynał od kącika ogrodniczego w telewizji śniadaniowej, potem dostał rubrykę w dzienniku „The Observer”. Jest ogrodnikiem amatorem, nie skończył żadnych studiów w tym kierunku, ale dzięki pasji i doświadczeniu kręci fascynujące programy.

[i]W 80 ogrodów dookoła świata, tvp 2 | 9.40 | NIEDZIELA | 1.35 | ŚRODA[/i]