Trzydniowa impreza teatralna była jednym z wielu wydarzeń artystycznych, które uświetniły program Pilzno - Europejską Stolicą Kultury 2015.

Tegoroczny 31. Skupa's Pilsen Festival był wyjątkowo barwnym przeglądem teatralnym i interesującym wydarzeniem artystycznym. W trakcie festiwalu w wielu punktach miasta odbywały się prezentacje czeskich i zagranicznych teatrów lalkowych. Swoimi występami festiwal uświetniły m.in. profesjonalne teatry lalkowe z Japonii, W. Brytanii, Francji i Izraela. Co godzinę, od południa do godzin wieczornych prezentowano, nowoczesne spektakle teatrów lalkowych. Oprócz przedstawień teatralnych odbywały się również warsztaty wytwarzania oraz animacji lalek teatralnych, seminaria teatralne i wiele imprez towarzyszących.

Główną atrakcją Skupa's Pilsen Festival były występy międzynarodowej grupy teatralnej Carros de Foc, słynącej z animacji gigantycznych marionetek, których wielkość dochodzi nawet do dwunastu metrów wysokości. Przez cały pierwszy dzień festiwalu gigantyczne lalki teatralne można było podziwiać na dziedzińcu słynnego, pilzneńskiego browaru Pilsner Urquell, który jest głównym sponsorem wydarzeń kulturalnych odbywających się w ramach programu Pilzno Europejską Stolicą Kultury 2015. Każdego wieczora olbrzymie marionetki ożywały i razem z dziesiątkami muzyków, tancerzy i akrobatów stawały się głównymi bohaterami spektakli teatralnych granych na Placu Republiki w zabytkowym centrum miasta. Po raz pierwszy w historii działalności grupy teatralnej Carros de Foc wszystkie osiem gigantycznych marionetek wzięło udział w jednym przedstawieniu.

Carros De Foc jest międzynarodową trupą teatralną z Alicante w Hiszpanii, która od ponad 20 lat pracuje z gigantycznymi lalkami, tworząc barwne parady uliczne. Grupa ta przedstawiła swoje prace w wielu krajach m.in. w Chinach, Ameryce Łacińskiej, Dubaju, Katarze, Maroku i wielu miastach europejskich. Pilzno to miasto o wielkich tradycjach teatrów lalkowych. Tutejszy Teatr Alfa to jedna z głównych scen profesjonalnego teatru lalkowego w Czechach. Chętnie odwiedzają go mieszkańcy Czech oraz zagraniczni goście. Atrakcją turystyczną jest również Muzeum Lalek Teatralnych mieszczące się w jednej z kamienic w zabytkowym centrum Pilzna. Organizatorami tegorocznego Skupa's Pilsen Festival był komitet organizacyjny Pilzno - Europejską Stolicą Kultury 2015 i Teatr Lalki Alfa z Pilzna.