Spektakl „1.8 M" pokaże 28 grudnia Nowy Teatr w Warszawie. Tytuł związany jest z tym, że wedle nieoficjalnych danych na jednego więźnia politycznego na Białorusi przypada obecnie 1,8 m kw.

Projekt Wyrypajewa ma szerszy wymiar: ma wspierać więźniów politycznych przeciwstawiających się reżimowi na Białorusi, ale i w innych krajach. Spektakl oparty jest na wypowiedziach więźniów politycznych z sądów i fragmentach ich listów.

Czytaj więcej

Nagroda im. Jerzego Giedroycia. Niezłomny Andrzej

Wybitny reżyser i dramatopisarz próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak teraz radzą sobie osoby skazane na więzienie za wypowiedzenie własnego zdania, jak w centrum Europy mogło dojść do łamania prawa, co firmuje dyktatura Łukaszenki. Pod szyldem projektu odbędzie się również akcja charytatywna na rzecz rrepresjonowanych. Na Białorusi jest ponad 1000 więźniów politycznych.

Spektakl oparty jest na wypowiedziach więźniów politycznych z sądów i fragmentach ich listów

Występują: Bartosz Bielenia, Ewelina Pankowska, Walentina Sizonenko, Paweł Haradnitski, Palina Dabravolskaja, Igor Shugaleev, Palina Chabatarova, Daria Polunina. Wideo Sergey Shabohin, scenografia: Karolina Bramowicz, kostiumy: Maria Duda, muzyka: Jacek Jędrasik (projekt WARSZAWIAK).